Dojrzewanie a skóra

Gdybyś mogła obejrzeć film z życia wewnętrznego skóry, to najbardziej dramatyczne sceny rozgrywałyby się w okresie dojrzewania. Podczas tych lat organizm zwiększa produkcję hormonów płciowych, szczególnie „męskich”, zwanych androgenami, które występują zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Hormony owe powodują wzrost gruczołów łojowych w skórze, a co za tym idzie, także wzmożoną produkcję łoju. W tym samym czasie ścianki mieszków włosowych pogrubiają się, zwiększając liczbę złuszczających się komórek w kanaliku włosowym. Kiedy złuszczone komórki zlepiają się w kanaliku, powodują nagromadzenie nadmiernej ilości łoju, będącego znakomitą pożywką dla bakterii. Wynikiem tego działania jest trądzik. (Więcej informacji na temat przyczyn i leczenia trądziku znajdziesz w rozdziale 3.)

Także w okresie dojrzewania wiele dziewcząt po raz pierwszy zauważa tworzące się na ich skórze rozstępy. Rozstępy skórne (znane pod medyczną nazwą Striae) to fioletoworóżowe linie, które z czasem mogą zjaśnieć aż do białości lub srebrnego koloru, ale nigdy nie znikną całkowicie. Pierwotnie pojawiają się na biodrach, udach, brzuchu i piersiach: występują równie często u mężczyzn, jak i u kobiet. Chociaż zupełnie nie wiadomo, co jest przyczyną ich powstawania, uważa się, że napływ hormonów w okresie dojrzewania (a także podczas ciąży, kiedy rozstępy pojawiają się równie często) dezaktywi- zuje włókna kolagenowe w skórze, powodując tym samym jej mniejszą odporność na nadmierne naciąganie powierzchniowe w wyniku szybkiego przyrostu wagi, rozwoju piersi i bioder podczas dojrzewania lub naturalnego rozrostu brzucha podczas ciąży.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>