Infekcje wirusowe – opryszczki, brodawki i mięczak zakaźny

Powszechnie uważa się, że wirusy to takie drobnoustroje, które wywołują ból głowy, buszują w żołądku i wywołują choroby ogólne, a jednak, wbrew tej opinii, zakażenie pewnymi wirusami daje wyłącznie objawy skórne. Niektóre z nich, jak wirus opryszczki lub brodawek, mogą długo przebywać u nosiciela w fazie utajonej, nie wywołując żadnych objawów, a mimo to nadal istniejąc. Inne zaś, jak wirus mięczaka zakaźnego, wywołującego zmiany skórne zwane czasami wodnymi brodawkami, znikają po skutecznym leczeniu i zazwyczaj nie wracają. Dla osób, które zmuszone są zwalczać infekcje wirusowe skóry, wszystkie z nich mogą być wysoce uciążliwe, a więc zasługują na kilka słów omówienia. W dodatku infekcje wirusowe skóry są zjawiskiem bardzo rozpowszechnionym: prawie jedna czwarta wszystkich aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn w Stanach Zjednoczonych zetknęła się z wirusem opryszczki lub brodawek. Oto więc parę szczegółów na temat tych trzech najczęściej występujących wirusowych infekcji skóry.

Istnieją dwa różne typy wirusa opryszczki: herpes simplex, wywołujący opryszczkę na ustach i na zewnętrznych narządach płciowych, oraz herpes zoster (czasami zwany varicella zoster), który wywołuje ospę wietrzną i półpa- siec. Każdym z tych wirusów można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt. Opryszczka pospolita najczęściej rozprzestrzenia się przez kontakty seksualne, wirus półpaśca może przeniknąć do organizmu przez samo przebywanie w jednym pomieszczeniu z chorą osobą (dobrze wiemy, jak szybko epidemia ospy wietrznej potrafi rozprzestrzenić się w całej szkole podstawowej).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>