SPOSÓB UŻYCIA – ARCYDZIĘGIEL LITWOR

Odwar. 4 łyżki drobno pociętego korzenia gotować w dwu litrach wody pod przykryciem, na bardzo wolnym ogniu. Dodać do kąpieli dla ozdrowieńców. Napar. Łyżkę ziela gotować w szklance wrzątku 1-3 min., naciągać 10 min., odcedzić. Pić dwa razy dziennie po pół szklanki przy osłabieniu żołądka, dolegliwościach płucnych i zimnicy.

Odwar. Łyżeczkę korzenia gotować 15 min. w 1/4 1 wody, popijać 2 razy dziennie w celu uregulowania miesiączkowania (gdy jest skąpe, bolesne bądź nieregularne lub zbyt obfite i długotrwale).

W kuracjach odwykowych od narkotyków, po zatruciach alkoholem i nikotyną oraz wyczerpaniu stosuje się popijanie odwaru z 4 łyżek korzenia jak wyżej. Przy wrzodach żołądka stosuje się odwar z korzenia w połączeniu z naparem z piołunu i szałwii: zażywać łyżkę co pół godziny.

Odwar z korzenia gotowanego pół na pół w winie i wodzie działa wiatropędnie i wiatrochłonnie. Napar z korzenia arcydzięgla. 1/2-1 łyżki rozdrobnionych korzeni zalać 1- 1 '!2 szklanki wody wrzącej i naparzać pod przykryciem przez 15 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić po 1/4-1/3 szklanki 2-3 razy dziennie na godzinę przed jedzeniem jako środek pobudzający wydzielanie soków trawiennych, albo po posiłkach jako lek wiatropędny i czyszczący krew.

Jako środek orzeźwiający przy zapaściach, stanach wyczerpania nerwowego na skutek chorób zakaźnych stosuje się odwar lub nalewkę. Wraz z walerianą i arniką popija się napar z arcydzięgla jako środek wzmacniający napięcie naczyń krwionośnych przy niskim ciśnieniu krwi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>