SPOSÓB UŻYCIA – LAWENDA LEKARSKA

Napar. 1 łyżeczka kwiatów na szklankę wrzątku. Naciągać 10 min. Pić dwie szklanki dziennie między posiłkami jako lek wiatropędny lub uspokajający, a także przy nieżytach i zaburzeniach dróg trawiennych, puchlinie wodnej, mdłościach (szczególnie nerwicowych), przy nerwicowych dolegliwościach serca i uderzaniach krwi do głowy. 5 kropli olejku na cukrze poprawia apetyt i trawienie, usuwa mdłości.

Nalewka alkoholowa. 40 kropli trzy razy dziennie na łyżce przegotowanej wody. Działa moczopędnie. Olejek eteryczny. 2-5 kropli z miodem lub roztworem alkoholowym używać dwa razy dziennie jako środek znieczulający. Gram olejku wzięty na czczo hamuje wrażliwość nie naruszając sprawości intelektu.

Napar z pięciu kwiatów. 10 g lawendy oraz po 5 g kwiatów kaczeńca błotnego, ogórecznika lekarskiego, żarnowca i bratka polnego. Łyżkę tej mieszanki wsypać do szklanki wrzątku, naciągać 10 minut. Wypijać dwie szklanki dziennie przy chorobach infekcyjnych i gorączkach napadowych, a także jako środek moczopędny.

Odwar. Garść kwiatów gotować przez 10 min. w litrze wody. Dodać litr wody i stosować do irygacji przy upławach. Maść. Garść kwiatów wsypać do 0,5 1 oleju z oliwek i trzymać w kąpieli wodnej przez dwie godziny. Macerować przez jedną noc, przesączyć przez płótno. Stosować na egzemę suchą.

Alkoholat. (Jedna część lawendy + 5 części spirytusu). Stosować na reumatyzm, do wcierań i przemywam Do przemywania i bandażowania ran (także po oparzeniach) stosować mieszankę wodną o stężeniu 2-4 proc. ze 100 g olejku lawendowego oczyszczonego z terpenów i 900 g siarkorycynianu sodu. Mieszankę (2-proc.) można używać do rozpylania w lokalach użyteczności publicznej, co jest praktykowane m.in. we Francji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>