ZASTOSOWANIE LECZNICZE – ŚWIETLIK LEKARSKI

Napar świetlika pobudza czynności wydzielnicze żołądka, wątroby i jelit, działa ściągająco i przeciwzapalnie. Francuzi zalecają stosowanie świetlika w chrypce, kaszlu, katarze nosa, a także przy biegunkach i nadkwasocie żołądka.

Wszyscy zgodnie zalecają i zachwycają się korzystnymi efektami przy leczeniu oczu. Świetlik działa skutecznie przy schorzeniach siatkówki oka, zapaleniu spojówek, tęczówki i łzawieniu oraz reguluje ciśnienie w gałce ocznej, leczy zapalenie wiosenne spojówek i uporczywe stany zapalne brzegów powiek i skóry powiek. Poprawia tworzenie się purpury wzrokowej na siatkówce w plamce żółtej, czyli w czopkach i w pozostałej części siatkówki, czyli w pręcikach, ułatwia przyswajanie witaminy

A, która jest głównym czynnikiem decydującym o ostrości wzroku i o widzeniu tak w świetle jak i o zmierzchu. Leczenie świetlikiem często tak poprawia wzrok, że możliwa jest zmiana okularów na słabsze.

Świetlik wspomaga pamięć i jest skuteczny w lekkich zakażeniach. W USA wyciągiem ze świetlika leczą przewlekłe katary nosa. U nas w aptekach homeopatycznych można kupić wyciąg ze świetlika.

Do leczenia oczu: 1/2 łyżeczki sproszkowanego ziela zaparzać w 1 /3 szklanki wrzącej wody przez 5 minut jak herbatę i stosować do okładów na oczy na noc. Leczenie takie kontynuować przez dwa do czterech tygodni. Pozostały płyn wraz z proszkiem wypić.

Inne zastosowania: zaparzać przez 5 minut dwie łyżeczki na 2 szklanki wrzącej wody. Po ostygnięciu pić porcjami przed jedzeniem przy braku łaknienia, nadkwasocie i nieżycie żołądka. Obecnie, przy schorzeniach przewodu pokarmowego, stosuje się także inne zioła, z powodu trudności otrzymania świetlika, na przykład , mieszankę piołową „Herbapolu” Digestosan lub Gastrogran, które są doskonałe w działaniu. Jako kataplazmy stosować 3 łyżki świetlika zmacerowanego w 200 gramach gorącej wody, po lekkim ochłodzeniu, przykładać ciepłe na 10-15 minut.

Świetlik można łączyć do kataplazmy z kwiatem rumianku, kwiatem nagietka, kwiatem bławatka, owocem kopru, zielem melisy, nostrzyka żółtego i innymi. Korzystne jest również dodanie niewielkiej ilości liścia naparstnicy ze względu na skuteczne działanie związków kardenolidowych na oczy. Te kataplazmy z surowca jak podano są pomocne w kurczu powiek, jęczmieniu, zmęczeniu wzroku, spowodowanym promieniowaniem z dużych kineskopów telewizyjnych i długim czytaniem,

Do przemywania oczu stosowany jest we Francji napar ze świetlika: 1 łyżka na 100 g wrzącej wody plus 50 g z kwiatu bławatka i z liści babki po 25 g. Naciąganie trwa 1/2 godziny. Na obfite wycieki śluzu z nosa. Stosować 2-3 razy dziennie tampon wielkości grochu nasiąknięty maścią ze świetlika (wyciąg alkoholowy) 5 g, wazeliny 15 g, lanoliny 5 g, olejku bergamotowego – dwie krople.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>