Ile powinien kosztować krem nawilżający? – ciąg dalszy

W tym wypadku również nie istnieje solidne naukowe potwierdzenie tych właściwości. Niektóre kobiety uwa- żają, że liposomy tworzą o wiele bardziej wyrafinowany specyfik, który łatwo wchłania się w skórę i nie zostawia na niej tłustej warstwy. Liposomy mogą okazać się prawdziwą zdobyczą w świecie medycyny: niektórzy naukowcy badają możliwość ich wykorzystania do transportowania leków przez skórę.

Inne preparaty nawilżające występują w formie „serum” – najczęściej w pojemnikach z aplikatorem do pojedynczych dawek: nie zawierają środków konserwujących, ponieważ za każdym razem dawka jest świeża. Preparaty te są przydatne dla kobiet z alergią na konserwanty w kosmetykach, ale dla większości kobiet prawdopodobnie nie są warte swej wysokiej ceny.

Środki pochodzenia roślinnego. Ekstrakty roślinne i olejki eteryczne w niektórych produktach zajmują miejsce składników syntetycznych. Na przykład aloes i algi morskie czasami są wykorzystywane jako substancje wiążące wodę w miejsce syntetycznych, takich jak gliceryna, cukry (lub sacharydy) i kwas hialuronowy. Ekstrakty roślinne i olejki mogą być droższe od swych syntetycznych odpowiedników, a ich działanie może być niezauważalne lub prawie żadne, zwłaszcza gdy umieszczono je na końcu listy składników: zresztą wszystko, co się znajduje przy końcu długiej listy składników, występuje najczęściej w ilościach śladowych, zbyt małych, by wywrzeć skutek terapeutyczny.

Zapachy. Wiele produktów zawiera substancje zapachowe, które mogą być wyprodukowane syntetycznie (zazwyczaj jest to najtańsza metoda). Niektóre luksusowe wyroby są perfumowane olejkami eterycznymi, które mogą być droższe, ale nie muszą. (Na przykład olejek różany jest bardzo drogi, ale olejek z tymianku lub rozmarynu już nie.) Niektóre kobiety wolą kosmetyki bez- zapachowe, z powodu zminimalizowania ryzyka reakcji uczuleniowej i zmniejszenia ryzyka, że zapach kremu nawilżającego będzie się kłócił z perfumami.

Badania laboratoryjne. Znane firmy kosmetyczne prawdopodobnie przed wypuszczeniem produktu na rynek przeprowadzają testy uczuleniowe, czego małe firmy nie czynią. Dlatego czasami warto zapłacić trochę więcej za kosmetyk znanej firmy. Choć często się zdarza, że zwyczajny popularny produkt jest tak samo skuteczny jak jego droższy odpowiednik.

Piękne opakowania. Na szczęście ostatnio panuje tendencja do uproszczenia opakowań kosmetyków, po to, by obniżyć cenę i po to, by opakowanie nadawało się do wtórnego przerobu, bez zanieczyszczania środowiska (wiele firm tak właśnie postępuje). Jeśli jednak masz zamiar trzymać preparat w sypialni na toaletce, możesz zapłacić dodatkowo za ozdobne opakowanie, nie oceniaj jednak jakości kosmetyku według wyglądu opakowania.

Istotna jednak może być sprawa sterylności opakowania. Kremy nawilżające najczęściej są pakowane w słoiczki, do których przy każdym użyciu wkładasz palec, co może być znakomitym podłożem dla bakterii. Lepszym wyjściem jest zakup kremu w tubie lub pojemniku z aplikatorem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>