JAK WYKORZYSTAĆ W PEŁNI WIZYTĘ U DERMATOLOGA?

Odnajdywanie przyczyn zmian trądzikowych przypomina rozwiązywanie kryminalnej intrygi. Możesz pomóc lekarzowi w wywiadzie, przygotowując się zawczasu do wizyty.

– 1. Prowadź przez mniej więcej miesiąc notatki, zapisując, kiedy pojawiły się pryszcze, oraz notuj towarzyszące im zmiany. Czy pojawiają się w określonym momencie cyklu menstruacyjnego? Czy obserwujesz ich nasilanie, kiedy przeżywasz stres? Czy stan cery pogorszył ci się po porodzie lub w chwili, gdy zaczęłaś zażywać pigułki antykoncepcyjne? Czy zmiany skórne nasiliły się wraz z użyciem nowego kosmetyku lub po kąpieli słonecznej?

– 2. Zabierz ze sobą do lekarza wszystkie kosmetyki wraz z etykietami lub ulotkami. Czasami zmiany skórne przypominające trądzik są wynikiem podrażnienia skóry lub reakcją alergiczną na któryś ze składników kosmetyku.

– 3. Zapisuj wszelkie inne zmiany skórne. Czy zauważyłaś ostatnio nadmierny wzrost owłosienia na ciele? Czy skóra bardziej cię swędzi niż zazwyczaj? Czy ostatnio poparzyłaś sobie skórę na słońcu lub doznałaś innych uszkodzeń?

– 4. Zadbaj o to, by, idąc do lekarza, mieć skórę dokładnie oczyszczoną z makijażu i kremów. Być może brzmi to trywialnie, ale wielu dermatologów twierdzi, że zgłaszające się do nich paq’entki mają na twarzy pełny makijaż, który przeszkadza w dokładnym badaniu skóry.

– 5. Jeśli lekarz przepisze ci lekarstwo, notuj zarówno wszelkie skutki uboczne, które mogą się pojawić, jak i dobroczynne skutki działania leku.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>