KWAS RETINOJOWY: MŁODOŚĆ W TUBCE?

„Nareszcie! Lek przeciw starzeniu się skóry”„. Tak brzmiał nagłówek w „Journal of the American Medical Association” w styczniu 1988 roku, kiedy wszystkie media podały wiadomość, że kwas retinojowy może wygładzić drobne zmarszczki na skórze. Jednak od tego czasu powstało sporo kontrowersji na temat, co może, a czego nie może zdziałać Retin-A (handlowa nazwa kwasu reti- nojowego). Z tych wypowiedzi wynikało, że Retin-A sprawdził się jedynie jako środek przeciwtrądzikowy, a nie jako lek na starzenie się skóry.

Retin-A jest kremem lub żelem zawierającym tretinoi- nę, pochodną witaminy A, dlatego też należy do rodziny leków zwanych retinoidami. Leki te były szczegółowo badane w ostatnich latach pod kątem stosowania ich do leczenia schorzeń skóry, włączając w to trądzik, wypadanie włosów i łuszczycę. Niektóre próby wykazały, że regularne stosowanie Retinu-A (codziennie lub kilka razy w tygodniu) może po pół roku i dłużej zlikwidować drobne, a nawet trochę głębsze, zmarszczki na twarzy, zmniejszyć przebarwienia i plamy, pobudzić krążenie nadające skórze twarzy różową karnację i zredukować występowanie przedrakowych zmian skórnych, znanych pod nazwą zrogowaceń aktynowych. Działanie Retinu-A polega na powolnym złuszczaniu skóry, usuwaniu uszkodzonych przez słońce warstw i odsłanianiu różowych, zdrowszych warstw pod spodem. (Działanie złuszczające Retinu-A pomaga w leczeniu i poprawianiu stanu skóry w przypadku trądziku.) Istnieją również dowody, że Retin-A potrafi przeniknąć do głębszych warstw skóry i pobudzać regenerację tkanki kolagenowej, odbudowując w ten sposób siłę i odporność skóry od środka.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>