Maksymalna ochrona przed słońcem

Niewłaściwe jest smarowanie ciała preparatem ochronnym dopiero na plaży. Zanim się wygodnie rozłożysz i zastosujesz specyfik, możesz już uzyskać zbyt wysoką dawkę promieniowania ultrafioletowego, a w dodatku prawdopodobnie nie zdołasz rozsmarować kremu równo na całym ciele.

Aby krem odpowiednio się wchłonął i zabezpieczył skórę, posmaruj się pół godziny lub piętnaście minut przed wyjściem z domu. Większości ludzi wystarczy około 30 gramów (kieliszeczek) kremu lub balsamu z filtrem UV do posmarowania całego ciała, ale konieczne jest równomierne, staranne pokrycie całej skóry. Jeśli przewidujesz, że będziesz się mocno pocić lub zamierzasz popływać, wybierz preparat wodoszczelny. Według zaleceń FDA (Komisja ds. Żywności i Leków USA), kosmetyk z filtrem UV, aby uzyskać miano wodoszczelnego, musi zachować właściwości ochronne po 80 minutach zanurzenia w wodzie. Natomiast preparaty wodoodporne muszą zachować swe właściwości po 40 minutach wodnej kąpieli.

Nie oznacza to jednak, że po wyjściu z wody nie musisz się już smarować. Większość osób powinna ponownie zastosować preparat w przypadku obfitego pocenia się lub po kąpieli, choćby dlatego, że większość kremu wsiąka w ręcznik podczas wycierania skóry. A jak sprawdzić „wodoszczelność” preparatu? Jeśli po wyjściu z kąpieli woda na skórze zbiega się w kropelki (jak na świeżo wywoskowanej karoserii samochodu), to znaczy, że prawdopodobnie filtr wciąż działa. Ale nie zaszkodzi wetrzeć go jeszcze trochę.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>