Ratunek w przypadku klęski

Wiele kobiet zaczyna farbowanie włosów od stosowania półtrwałych lub krótkotrwałych preparatów koloryzują- cych, ponieważ wiedzą, że nie ma nic gorszego, jak źle pofarbowane włosy. Stosowanie farby wymaga praktyki i uczenia się na drobniejszych błędach, a ponieważ pół- trwałe i krótkotrwałe środki zmywają się po kilku my- ciach głowy, owe błędy są także krótkotrwałe.

Przy stosowaniu farb trwałych można uniknąć wielu błędów, jeśli na początku wykona się test pasemkowy – na kilka pasemek nakładamy farbę i czekamy, co z tego wyniknie. Wtedy można się zorientować, jaki kolor i po jakim czasie pojawi się na włosach. Jeśli będzie on zgodny z naszymi oczekiwaniami, można farbować całą głowę. Taki test często przeprowadzają także profesjonaliści. Jeśli sama farbujesz sobie włosy, starannie zapoznaj się z instrukcją stosowania i potem postępuj zgodnie z poleceniami, aby uniknąć ewentualnej katastrofy. Co robić, jeśli postępowałaś zgodnie z instrukcją, a uzyskałaś zły kolor? Jest kilka możliwości:

– Jeśli użyłaś farby metalicznej lub barwnika roślinnego, a kolor jest za ciemny lub matowy, sięgnij po jeden z dostępnych na rynku preparatów usuwających barwnik farby z włosów (np. Clairol Metalex). Niektóre szampony (Cleansing Creme Redkena lub Un- color Clairol) także likwidują niepożądany kolor.

– Jeśli użyłaś trwałej farby i uzyskałaś za ciemny kolor, fryzjer specjalista będzie mógł rozjaśnić niektóre pasemka, żeby nadać włosom trochę „głębi” i ogólnie rozświetlić głowę. Niektórzy może się nawet postarają za pomocą bardzo rozcieńczonych roztworów rozjaś- niacza, szamponu i wody rozjaśnić lekko całą głowę. Jeżeli jednak wytrzymasz, to lepiej odczekaj dwa miesiące i zastosuj na odrosty farbę o odcień jaśniejszą niż poprzednio.

– Jeśli użyłaś półtrwałej farby do pokrycia siwizny i uzyskałaś nierównomierny kolor, myj głowę codziennie, chociaż raz, dopóki farba nie zejdzie, po czym zastosuj trwałą farbę o odcień lub dwa jaśniejszą, niż zamierzałaś. Długo utrzymujące się półtrwałe farby często nadają siwym włosom migocący, naturalny wygląd: co prawda naturalne włosy są wtedy trochę ciemniejsze od uprzednio posiwiałych, ale całość wygląda znakomicie, jak po nałożeniu pasemek.

– Jeśli twoje blond włosy nabrały zielonkawego odcienia, zastosuj jeden z produktów do usuwania farby metalicznej i roślinnej. Istnieją nawet szampony przeznaczone do mycia włosów po pływaniu, zawierające składniki chelatujące. Usuwają one z włosów resztki miedzi, które są przyczyną zielonkawego odcienia. (Wbrew obiegowej opinii, zielonkawe zabarwienie jasnych włosów nie jest spowodowane chlorowaną wodą, ale miedzią z rur wodociągowych doprowadzających wodę do basenu albo do domu.)

– Jeśli włosy wyglądają zbyt jasno, profesjonalna fryzjerka może zastosować „odwrotne pasemka”, tzn. lekko stonować kolor na pasemkach lub przyciemnić je inną metodą. Dobrze jest także utrzymywać włosy w dobrym stanie dzięki regularnemu stosowaniu zabiegów regenerujących i starannemu obcinaniu roz- dwajanych końców, często będących rezultatem stosowania ostrych chemikaliów rozjaśniających włosy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>