Skrzyp polny na użytek zewnętrzny cz. II

Na łupież. Ziele skrzypu, korzeń mydlnicy, korzeń łopianu, liść pokrzywy w równych ilościach. Gotować 2 garście tej mieszanki w litrze wody pół godziny pod przykryciem. Odwarem spłukać głowę po dokładnym umyciu.

Palaczom pragnącym pozbyć się męczącego kaszlu polecamy receptę: 2 łyżki ziela skrzypu gotować pół godziny pod przykryciem w 1/2 litra wody, zasypać łyżką korzenia ślazu, gotować jeszcze kilka minut i odstawić do naciągnięcia. Odwar popijać porcjami w ciągu dnia. Kuracja trwa 2 tygodnie. Zaniedbywanie wyleczenia kaszlu prowadzi do rozedmy płuc, astmy i innych nieżytów dróg oddechowych, szczególnie w przypadku odstępstw od prawidłowych zestawów produktów spożywczych.

Pod koniec ery paleozoicznej i na początku ery mezozoicznej skład gleby i atmosfery sprzyjał rozwojowi wyższych paprotników, widłaków, skrzypów i roślin nasiennych, które osiągały kolosalne rozmiary. Ta bujna roślinność utrzymywała się co najmniej kilka milionów lat. W tym czasie występowały silne ruchy tektoniczne zmieniające ukształtowanie powierzchni ziemi. Powstało wtedy Morze Czarne, a grube warstwy zdrewniałych roślin o olbrzymich rozmiarach znalazły się na jego dnie. Znajdujemy je obecnie w postaci grubych skamieniałych warstw zwanych po bułgarsku chumą, a po polsku glinką. Podobną substancję leczy się we Francji około 170 chorób. Skamieniałą rośliną dominującą w glince jest właśnie skrzyp.

W Polsce jest również dużo podobnej glinki, o czym mówiłam niejednokrotnie w moich wystąpieniach publicznych. Glinkę często stosował przy leczeniu wielu chorób, odnosząc sukcesy, ks. Kneipp działający w Niemczech 120 lat temu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>