SPOSOBY UŻYCIA – BEZ CZARNY

Jagody. Stosować 20-30 g soku rano przy zaparciach i nerwobólach. Biała kora. Odwar z dwu łyżek rozdrobnionej białej kory na litr wody: wygotować do połowy, pić w ciągu dnia przy reumatyzmie, gośćcu, gromadzeniu się wody w organizmie.

Wyciąg wodny. Stosować 0,2-1 litra dziennie. Napar. Stosować 50 jagód ze 150 g ciepłej wody. Naciągać 48 godzin. Wypić rano na czczo w dwu porcjach w odstępie 15 min. Stosować co drugi tydzień przez dwa miesiące przy epilepsji samoistnej.

Kwiaty. Garść kwiatów na litr wody wrzącej, naciągać 10 min. Popijać w dowolnych porcjach przy zapaleniu oskrzeli, reumatyzmie, gorączce z wysypką. Napar moczopędny. 10 g kwiatów bzu, 10 g kwiatów ogórecznika lekarskiego, 10 g nagietka lekarskiego, 20 g pomornika, 600 g wody wrzącej. Naciągać przez godzinę, następnie napar wycisnąć i dodać 100 g syropu miętowego. Popijać kilka szklanek w ciągu doby.

Odwar moczopędny. 10 g korzenia bzu na 400 g wody. Gotować 2 min,, naciągać 10 min. Dodać 3 g wyciągu z jałowca. Stosować jedną łyżkę co dwie godziny na puchlinę wodną, brzuszną i zapalenie nerek.

Wino moczopędne. 10 g białego rdzenia bzu i litr białego wina. Macerować 2 dni, stosować 100 g dziennie. Odwar z kory poprawia skład soków trawiennych. Łyżka powideł z owocu (robi się je przez proste smażenie i odparowanie) pomaga – brać na noc – przy przewlekłych zaparciach. Powidła grubo smarowane na bułce brać na zwalczanie wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Sok nastawiony na cukrze działa korzystnie na drogi moczowe. Łyżka soku na szklankę herbaty rano likwiduje moczenie nocne u dzieci, pobudza czynność nerek u dorosłych, działa regulująco w biegunkach. Sok może się zwinować. ale nie traci właściwości. W ustach zostawia posmak zjełczałego masła.

Inhalacje parami z naparu z kwiatów pomagają w przewlekłych nieżytach dróg oddechowych i upartym kaszlu. Należy zachować pewną odległość od wrzątku, tak aby czuć zapach naparu, ale nie narażać się na wysoką temperaturę.

Oto jeszcze recepty na mieszanki ziołowe z zastosowaniem kwiatu bzu czarnego. Kwiat bzu czarnego, ziele świetlika, ziele piołunu, korzeń arcy- dzięgla, liść szałwii i korzeń goryczki w równych ilościach sproszkować i zażywać mniej niż pół łyżeczki na pół godziny przed jedzeniem, co pobudza wydzielanie soków żołądkowych.

Kwiat bzu czarnego, kwiat tawuły łąkowej, pączki topoli, kora wierzby, liść brzozy, liść poziomki, liść czarnej porzeczki w równych ilościach zmieszać, przygotować napar, stosować przy ischiasie.

Kwiat bzu czarnego, ziele bukwicy, ziele rzepiku, liść mięty, liść ruty, liść czarnej jagody, morszczyn, kwiat krwawnika, mielone nasienie kozieradki: cztery z tych składników sproszkować i zażywać w stwardnieniu rozsianym dbając o prawidłowe odżywianie. Napar z kwiatów bzu działa silniej niż napar z kwiatu lipy przy kaszlu, przeziębieniach, zaflegmieniu płuc i katarze i może być podawany niemowlętom.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>