SPOSOBY UŻYCIA – NAGIETEK

Napar. Jedną łyżeczkę deserową kwiatu suszonego wsypać do filiżanki wrzątku i pozostawić na 10 minut aż naciągnie. Wypić taką porcję przed każdym posiłkiem. Przy bólach miesiączkowych pić napar przez tydzień przed przewidzianą menstruacją.

Odwar. Na 1 litr gotującej się wody wsypać 30 g suchych kwiatów i liści. Odstawić i naciągać przez 10 minut. Pić 3 filiżanki dziennie (taką receptę zalecał profesor J. Valnet z Paryża w 1972 r. swoim pacjentom podejrzanym o zmiany nowotworowe, oczywiście, przy równoległym leczeniu pod kierunkiem specjalistów onkologów).

Napój na uspokojenie bólów miesiączkowania (także recepta Valneta). Wyciąg z „kwiatów nagietka 10 g, nalewka z psianki 3 g, z ziemniaka 5 g, z melisy 5 g, syrop owocowy 20 ml.

Nalewka. Najlepiej zamówić ją w aptece homeopatycznej, a stosować po 50 kropli dwa razy dziennie na wodzie. Odwar. 10 łyżeczek suszonego kwiatu na 1 litr wody. Gotować 10 minut. Sporządzić kompres i położyć na ranę oparzeniową, od- mrożeniową ropiejącą, na liszaje, wrzodzianki, trądzik.

Maść. Na wrzody, oparzenia, odmrożenia. Przygotować wywar ze 150 g suchego kwiatu nagietka, gotując 45 minut w 300 g wody. Odfiltrować. Dodać 250 g słoniny i gotować aż do wyparowania wody.

Sok. Sporządzić z ziela i z kwiatów z dodatkiem wódki w stosunku 4:1. To uspokaja stan zapalny błon śluzowych jamy ustnej, zapalenia gardła, bóle zębów i migrenę. Przepis na płukanie gardła przy przewlekłych nieżytach gardła, krtani i przy przewlekłych zapaleniach migdałków: 1 łyżeczka soli kuchennej + 1 szklanka przegotowanej wody + 10 kropli azucalenu (nagietek + azulan) -I- 2 krople 10-proc. propolisu -I- 5 kropli Apis Cpl. Płukać kilka razy dziennie gardło, a także nos w przypadku przewlekłego kataru.

Surowiec nagietka wchodzi w skład mieszanki ziołowej Herbapolu Vagosan. Świeże liście nagietka mogą być dodawane do sałatek. Nagietek jest bardzo ważnym środkiem leczniczym, stosowanym w homeopatii. Szczególną skuteczność wykazuje jako esencja z ziela zbieranego w okresie kwitnięcia lub z samych płatków kwiatowych. Esencja taka jest lepsza od nalewki jodowej i ma silne właściwości antyseptyczne i dezynfekujące.

W ZSRR sporządza się z nagietka preparat przeciwnowotworowy, stosowany w nieoperacyjnych formach raka żołądka. Czas trwania kuracji nagietkowej powinien ustalić lekarz internista w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Stosowanie nagietka pozwala wyleczyć wiele ciężkich chorób i z tego względu będzie doskonałym lekiem także i w przyszłości.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>