Liście melisy wchodzą w skład preparatów i mieszanek ziołowych (Nervosan, granulat Nervogran, wyciąg płynny jest składnikiem kropli Nervosol: w sprzedaży są herbatki ekspresowe Melissa-fix).
Napar lub sproszkowane ziele {pół łyżeczki) stosować 2-3 razy dziennie przy błędnicy, wymiotach ciężarnych, braku mleka u karmiących, neurastenii, niedowładzie nerwowym pochodzenia reumatycznego.
Napar. Jedną łyżkę melisy zalać w termosie szklanką wrzątku i naciągać przez 1 godzinę. Popijać do trzech łyżek dwa razy dziennie jako środek uspokajający i rozkurczowy. W podobny sposób stosuje się torebki ekspresowe z melisy.
Wywar. 1 łyżkę wierzchołków melisy z kwiatami zalać 11/2 szklanki wrzątku, gotować 1-3 min., naciągać 10 min. Popijać 2 razy dziennie po 1/2 szklanki. Wino melisowe. 26 g rozdrobnionych liści melisy macerować 3 dni w pół litrze białego wina gronowego: przecedzić. Popijać po 2 łyżki 3 razy dziennie jako środek uspokajający i przeciwskurczowy.
Woda melisowa. Trzema litrami wina alkoholizowanego o mocy do 30 proc. zalać mieszankę składającą się z 500 g liści i kwiatów melisy, 16 g korzenia arcydzięgla i 125 g skórki pomarańczowej. Macerować 9 dni, potrząsać zawartość raz dziennie. Przecedzić przez płótno i dodać 200 g kolendry, 40 g zmiażdżonej gałki muszkatołowej, 4 g sproszkowanego cynamonu i 2 g goździków. Zakorkować naczynie i macerować 8 dni, potrząsać raz dziennie. Przecedzić i dodać 350 g wody destylowanej. Po 24 godzinach przefiltrować, rozlać do butelek, zakorkować. Popijać po kieliszku raz dziennie jako środek pobudzający łaknienie, poprawiający pracę żołądka oraz jako środek przeciwskurczowy otwierający wspólny przewód idący z wątroby i trzustki do dwunastnicy. Na skutek stresów przewód ten spazmatycznie zamyka się i wówczas żółć oraz sok trzustkowy wracają swoimi przewodami w kierunku wątroby i trzustki wywołując ich stany zapalne.
Leave a reply