Mleko propolisowe (do użytku wewnętrznego)

Maść-ekstrakt i propolizat zaleca się stosować w tych samych dolegliwościach i chorobach. Mleko propolisowe (do użytku wewnętrznego). Zagotować litr świeżego, pełnotłustego mleka. Ostudzić do 45 st. C i wrzucić 50-100 g drobno pokrojonego propolisu. Mleko utrzymać w kąpieli wodnej przez 10 min. przy temperaturze do 45 st. C mieszając drewnianą łyżką lub łopatką. Mleko odfiltrować do słoika. W czasie stygnięcia na powierzchni mleka tworzy się warstwa wosku, którą należy zdjąć. Otrzymany produkt jest gotowy do użytku. Jest to produkt 5- Iub 10-proc. To propolisowe mleko jest o wiele trwalsze, aniżeli samo mleko gotowane, bowiem kit niszczy bakterie dostające się z otoczenia do naczynia z mlekiem. Stosować dwa razy dziennie łyżkę stołową. Przy wszelkiego rodzaju bronchitach, astmie zażywa się dwa razy dziennie po 30 kropli na cukier.

Emulsja wodno-spirytusowa (do stosowania wewnętrznego). Na 200 ml wody wziąć 1 ml 20-procentowego spirytusowego roztworu kitu. Otrzymuje się płyn emulsyjny koloru mleka. Stosować łyżkę stołową dziennie.

Do użytku zewnętrznego. Kit pszczeli leczy różne formy egzem, neurodermii, stafylo- i streptodermii, różnych grzybków, swędzących wyprysków skórnych, łuszczycy i świerzbu skórnego.

Maść. Skład: 10-12 g kitu, 20 g lanoliny, 70 g wazeliny. Maść kładzie się cienką warstwą na wykwity skórne np. łuszczycowe, dwa razy dziennie (rano i wieczorem), następnie przykrywa czterema warstwami gazy i bandażuje.

Kompresy z kitu. Spirytusowy roztwór propolisu doprowadza się w wodzie do stężenia kitu 0,1-0,01 proc. Moczy się pięć warstw gazu i po lekkim wyciśnięciu okłada chore miejsce owijając bandażem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>