Rumień pieluszkowy

Z pewnością najlepiej znane i prawdopodobnie najczęściej występujące schorzenie skórne u niemowląt. Atakuje pośladki i zewnętrzne narządy płciowe na skutek zbyt długiego trzymania dziecka w mokrej pieluszce. (W odróżnieniu od tego schorzenia wysypka spowodowana drożdżycą skóry o wiele częściej atakuje uda, zewnętrzne narządy płciowe i dolną część brzucha, ale bardzo rzadko pośladki.) Rumień pieluszkowy najczęściej występuje u dzieci od ósmego do dziesiątego miesiąca życia oraz u zaczynających przyjmować pokarmy stałe, szczególnie zaś u tych, które oddają często stolce lub mają biegunkę, ewentualnie u dzieci zażywających antybiotyki, co stwarza dobre warunki do rozwoju drożdżaków, mogących zainfekować skórę. Co ciekawe, rumień rzadziej występuje u dzieci karmionych piersią, choć jak dotąd nie wiadomo dlaczego.

Rumieniowi można zapobiegać poprzez częstą zmianę pieluszek, natychmiastowe usunięcie pieluszki po wypróżnieniu jelit, jeśli to możliwe, oraz dość luźne zawiązywanie pieluszki, tak aby umożliwić dopływ powietrza. W większości przypadków wysypkę można wyleczyć, smarując zmiany chorobowe maścią lub kremem z tlenkiem cynku, co stwarza mechaniczną barierę przed wilgocią. Każdy rumień pieluszkowy, który nie ustępuje po trzech dniach lub staje się mocno zaczerwieniony, wymaga konsultacji lekarskiej. Wysypka może być wynikiem innego schorzenia.

Dbanie o skórę twego nowo narodzonego dziecka' nie będzie wielkim problemem, jeśli zapamiętasz, że często „mniej” oznacza „lepiej”. W większości wypadków sama ciepła woda i gąbka, ewentualnie bardzo łagodne mydło w płynie, raz lub dwa razy na tydzień, całkowicie wystarczą do utrzymania w czystości i zdrowiu twej pociechy.

Rzecz jasna, że niemowlęta, tak samo jak wszyscy, powinny być chronione przed słońcem. Sprawa nie jest zbyt prosta, ponieważ większość firm produkujących kremy z filtrami ochronnymi nie zaleca swych wyrobów dzieciom, które nie ukończyły sześciu miesięcy, a to z reguły dlatego, że kosmetyki nie były testowane na tej grupie wiekowej. Tak więc, ponieważ noworodki są szczególnie narażone na szkody wyrządzone przez promienie słoneczne, za każdym razem, gdy przebywają na dworze, należy je trzymać w cieniu, wkładać czepe- czek na głowę i lekkie, przewiewne ubranie, osłaniające całe ciało.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>