Czy farba do włosów jest bezpieczna? – ciąg dalszy

Jeśli chodzi o długotrwałe skutki uboczne farbowania włosów dla zdrowia, to właściwie obraz jest niejasny. W probówkach laboratoryjnych chemikalia zawarte w farbach do włosów niszczyły DNA, a u zwierząt karmionych wielkimi ilościami tych chemicznych substancji zanotowano powstawanie komórek rakowych. Powstaje pytanie, czy zminimalizowane dawki absorbowane przez skórę mogą wywołać u człowieka takie same efekty jak u laboratoryjnych myszy, przyjmujących doustnie zmasowane dawki? Większość ekspertów uważa, że nie. W gruncie rzeczy żadne badania nie wskazały na powiązanie raka lub innych chorób u ludzi ze stosowaniem farb do włosów. Ostatnie testy przeprowadzone w National Cancer Institute wykazały, że kobiety cierpiące na pewien typ białaczki limfatycznej w 50 procentach częściej stosowały barwniki do włosów niż zdrowe kobiety, ale badanie nie potwierdziło zależności pomiędzy występowaniem białaczki a stosowaniem barwników do włosów. Kilka innych szeroko zakrojonych badań nie potwierdziło także związku między farbami do włosów a rakiem piersi lub pęcherza.

Jeśli jednak obawiasz się, że może istnieć taka zależność, to dr Sheila Hoar Zahm, epidemiolog z National Cancer Institute, radzi stosować się do poniższych wskazówek w celu zminimalizowania ryzyka:

– Wybieraj półtrwałe farby lub jasne trwałe kolory, zawierają bowiem mniej niepożądanych składników niż trwałe farby w ciemnych odcieniach.

– Zamiast farbowania całych włosów rób sobie raczej pasemka lub balleyage, ponieważ przy tych zabiegach farba w minimalnych ilościach przedostaje się do skóry głowy chronionej czepkiem.

– Używaj do nakładania farby rękawiczek ochronnych, aby zapobiec absorpcji farby przez skórę rąk.

– Nie farbuj włosów podczas pierwszego trymestru ciąży. Choć nie ma żadnych dowodów, że farba do włosów może w jakikolwiek sposób wpłynąć na rozwój płodu, to jednak wielu położników zaleca unikanie kontaktu z farbami do włosów w tym czasie, gdy ma miejsce najważniejszy etap rozwoju płodu – choćby po to, by mieć absolutne poczucie bezpieczeństwa. Jeśli podczas ciąży chcesz coś zrobić z włosami – zdecyduj się na pasemka.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>