Mięta pieprzowa jest wieloletnią, kwitnącą od czerwca do sierpnia rośliną z rodziny wargowych występującą w kilku odmianach i formach uzyskanych drogą hodowli. Pliniusz uważał, że mięta pobudza działalność mózgu, toteż uczniowie rzymskich filozofów zwykli nosić na głowie wianki ze świeżych roślin. Mięta należy do najbardziej popularnych roślin leczniczych, Prof. Stanisław Kohlmunzer w swoim podręczniku „Farmakognozja” podaje, że pośród ponad 20 roślin leczniczych uprawianych w Polsce na większą skalę, mięta zajmuje pierwsze miejsce.
Surowcem leczniczym są liście, które zawierają mentol w olejku eterycznym, także m.in. kwas askorbinowy (wit. C), karoten, rutynę, betainę oraz śladowe ilości olejku jasmonu, który występuje głównie w młodych liściach nadając im charakterystyczny, przyjemny zapach.
Liście mięty pieprzowej są składnikiem granulatów Cholegran, Nervogran i Normogran oraz mieszanek Cholagoga 2, Digestosan, Nervosan, Normosan, Septosan i Tannosan. Olejek miętowy jest składnikiem granulatów Cholegran i Gastrogran, drażetek Raphacholin i Raphalamid oraz pasty Fitolizyna. Z mięty otrzymuje się szereg preparatów, np. napar, wodę miętową, pastylki, olejek i mentol.
Wyciąg z liści działa pobudzająco na układ nerwowy i wzmacnia go, wzmaga czynność wydzielniczą żołądka, wątroby, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci w wątrobie, ułatwia trawienie, pobudza łaknienie, zmniejsza napięcie mięśni gładkich jelit i dróg żółciowych, przywraca prawidłowe ruchy perystaltyczne, umożliwia prawidłowy pasaż treści jelitowej i przeciwdziała zastojom żółci w pęcherzyku żółciowym, działa wiatropędnie ułatwiając odejście gazów i zmniejszając wzdęcia, działa przeciwskurczowo i antyseptycznie ogólnie, a w szczególności w jelitach, niszcząc drobnoustroje Gram- dodatnie i Gram-ujemne, działa uspokajająco, obniża nieco cieśnienie krwi, lekko pobudza popęd płciowy, zmniejsza wydzielanie mleka, znieczula, osłabia bóle jelitowe, wywołuje miesiączkę. Przy dużych dawkach ogranicza i hamuje sennność.
Działa antyseptycznie, przeciwgnilcowo, przeciwpasożytniczo, przeciwskurczowo, łagodzi bóle, odstrasza owady. Olejek miętowy działa tak samo jak liście, lecz znacznie silniej. W postaci aerozolu jest bardzo silnym środkiem bakteriobójczym również dla szczepów antybiotykoodpornych, ma właściwości przeciwbólowe, a po zastosowaniu na błony śluzowe nosa także chłodzące i zmniejszające obrzęki w nieżytach. Na nieuszkodzoną skórę mentol działa przeciwświądowo, drażni zakończenia nerwowe, wywołuje uczucie chłodu, zmniejsza ból i stan zapalny, niszczy bakterie.
Leave a reply