MIÓD

Nie wymaga bliższego przedstawiania i opisu, dodajmy więc tylko, że jest on stężonym roztworem cukrów, głównie prostych jak glukoza i fruktoza. W miodzie znajdujemy nadto enzymy, kwasy organiczne, sole mineralne, białka, związki azotowe, witaminy, olejki eteryczne (zapachowe i smakowe), barwniki, a z pierwiastków sód, potas, wapń, żelazo, mangan, srebro, bar, chrom, wanad, wolfram, kobalt, molibden i in.

Lecznicze właściwości miodu zależą od roślin, z jakich pszczoły zbierały nektar. Miód należy do pokarmów łatwo przyswajalnych, a więc bardzo korzystnych dla człowieka, który przyswaja sacharozę tylko w pewnej części. Cukry proste zawarte w miodzie są bezpośrednio wchłaniane do krwi. W normalnych ilościach miód nie powoduje ujemnych skutków w organizmie.

Podgrzewanie miodu niszczy ciała czynne w nim zawarte obniżając jego wartość do poziomu mieszaniny cukrów prostych. Miód winien być spożywany z pieczywem, aby jak najdłużej pozostawał w górnych odcinkach przewodu pokarmowego. Jego trawienie – podobnie jak soków owocowych – trwa poniżej dwu godzin (dla porównania: kawy i herbaty ponad 2 godz., móżdżku i szpinaku – ok. 3 godz., rzodkiewki, ogórka, chleba, ziemniaków, kurczęcia pieczonego – 3-4 godz., wędzonego mięsa – 4-5 godz., tłustego mięsa – ponad 5 godz.)

Duża zawartość glukozy i fruktozy kwalifikuje miód jako lek w chorobach serca, wrzodów żołądka i dwunastnicy, dolegliwościach wątroby, skóry, chorób oczu. Działa odtruwająco w przypadkach nadużywania kawy, papiersów i alkoholu. Roztwór wodny miodu (1 łyżeczka na szklankę wody macerowane przez 12 godzin) zawiera biokatalizatory wpływające m.in. na wzrost wartości hemoglobiny.

Miód regeneruje siły fizyczne i umysłowe, u dzieci wzmaga odporność na choroby. Zalecam profilaktyczne spożywanie miodu w następujących ilościach: niemowlęta -jedną łyżeczkę (7 g) dziennie, dzieci w wieku 5-12 lat – 15-40 g.

Miód należy przechowywać w ciemnych, suchych i chłodnych pomieszczeniach. Wykryta w miodzie substancja, którą nazwano inhibina mająca właściwości bakteriobójcze jest bardzo nietrwałym związkiem i występuje tylko w miodzie świeżym, prosto z plastra, rozkłada się pod wpływem światła.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>