Chrzan. Jest dostawcą następujących witamin: prowit. A – 0,1 mg, BI – 0,74 mg, B2 – 0,58 mg, B6 – 0,55 mg, PP – 3,3, mg i C – 0,60 mg. Pobudza czynności Żołądka i działa przeciwbólowo, moczopędnie i przeciwreumatycznie, w okładach drażni skórę aż do bąbli, ale w kilkuminutowych okładach jest najlepszym zabiegiem przeciwreumatycznym. Chrzanu nigdy nie należy gotować, ale podawać na surowo do mięs i wędlin na zimno, do ryb i innych zimnych przystawek.
Cytryna. Zawiera prowit. A – 0,10 mg, BI 0,33 mg, B2 – 0,23 mg. B5 – 1,73 mg, B6 – 0,38 mg, B7 – 50 mg, PP – 1,1 mg i C – 340,0 mg. Skórka cytrynowa (żółta i biała „podszewka”) należy do nielicznej grupy środków obniżających ciśnienie krwi w sposób leczniczy, a nie wyłącznie objawowy. Do tej grupy należą jedynie: czosnek, cebula, rokitnik, żurawiny, a z ziół leczniczych liść barwinka i ziele jemioły. Skórkę cytrynową można polecić nawet organizmom zniszczonym, żadnych ubocznych skutków ujemnych obawiać się nie trzeba.
Czarne jagody. Jada się je w formie deseru, nadzienia do pierożków, a stosunkowo najrzadziej stosuje jako przyprawę, choć są środkiem leczniczym o bardzo poważnym działaniu przeciwbiegunkowym i przeciwrobaczym, nieco słabiej działają jako środek bakteriobójczy i przeciwgorączkowy, ale wszystkie te cechy są tak łagodne, że jagody można bez obawy podawać w wypadku chorobowym nawet dzieciom.
Czarny bez. Stosowany gdzieniegdzie w dawnym zaborze pruskim, a poza tym nigdzie w Polsce, jest przyprawą trawienną wybitnie niedocenianą. Owoc czarnego bzu zawiera: wit. BI – 0,41 mg, B2 – 0,55 mg, PP – 10,4 mg, H – 12,6 mg, B7 – 0,12 mg i C – 126,0 mg. Owoc bzu działa napotnie, nieco rozwalniająco, moczopędnie i przeciwskurczowo. Surowy sok nastawiany, a nie wysmażany, można zawsze dolać do każdego sosu mięsnego, oczywiście tuż przed podaniem na stół.
Leave a reply