Chroniczna choroba skóry, wywołująca łuskowate zmiany skórne. W USA łuszczyca występuje u trzech do czterech milionów ludzi, w równym stopniu u kobiet i mężczyzn. Powstaje na skutek nadprodukcji komórek skóry w jej górnych warstwach. Umiejscowienie łuszczycy oraz obfitość zmian może być rozmaita.
Zdrowa skóra odnawia się co dwadzieścia osiem do trzydziestu dni, podczas których dojrzałe komórki wędrują od spodniej do zewnętrznej warstwy skóry. Natomiast w skórze osoby dotkniętej łuszczycą komórki skórne dojrzewają co trzy, cztery dni, a ich nadmiar osadza się na powierzchni skóry i formuje czerwone grudki pokryte łuskami. (U Afroamerykanów zmiany skórne przybierają raczej zabarwienie ciemnobrązowe.) Ogniska chorobowe pokryte są obumarłymi komórkami, które nieustannie się nawarstwiają i złuszczają w formie licznych srebrzystych łusek.
Łuszczyca może występować w formie łagodnej (obejmując do 10 procent powierzchni ciała), umiarkowanej (od 10 do 30 procent) oraz ciężkiej (ponad 30 procent). Ogniska chorobowe mogą pojawiać się wszędzie, jednak najczęściej występują na skórze głowy, łokciach, tułowiu i zewnętrznych narządach płciowych. Zmiany skórne bywają swędzące, wysuszające skórę, powodują jej pękanie, puchnięcie, a nawet ból.
Choroba najczęściej pojawia się między piętnastym a pięćdziesiątym piątym rokiem życia, ale może wystąpić również w każdym innym wieku. Często atakuje skórę, która uprzednio była w jakikolwiek sposób uszkodzona. Niektórzy sądzą także, iż stres może ją wywołać lub zaostrzyć objawy. Zmiany skórne mogą spontanicznie ulegać remisji, trwającej nawet latami, lub nagle się pogorszyć. U około 30 procent cierpiących na łuszczycę schorzenie to występuje również u kogoś w rodzinie, chociaż często choroba może „przeskoczyć” nawet przez kilka pokoleń, tak że pacjenci czasem w ogóle nie zdają sobie sprawy, że kiedyś ktoś w rodzinie jej doświadczył. Nasilenie objawów łuszczycy może się także zmieniać zależnie od pory roku: większość chorych miewa większe dolegliwości w zimie, natomiast odczuwa poprawę latem – lekarze podejrzewają, że dzieje się tak dlatego, iż promienie ultrafioletowe mają dobroczynny wpływ na łagodzenie objawów łuszczycy. (Chorzy na łuszczycę należą do nielicznej garstki łudzi, których dermatolodzy zachęcają do kąpieli słonecznych.)
Leave a reply