Obecnie większość kobiet myje twarz nie po to, by zmyć z niej brud, ale raczej tłuszcz, make-up, obumarłe komórki i ewentualnie kurz. I chociaż trzy kobiety na cztery myją twarz mydłem, nie zawsze jest to najlepszy sposób.
Wybór kosmetyku oczyszczającego. Niezależnie od tego, co wybierzesz, upewnij się, czy kosmetyk ten jest przeznaczony do twojej cery – tłustej, łojotokowej, suchej lub wrażliwej. Jeśli nie jesteś pewna, jaki środek będzie dla ciebie najlepszy, poradź się dermatologa. Oto kilka propozycji:
Mydło. Tradycyjne mydło jest kombinacją silnych substancji alkalicznych (jak wodorotlenek sodu lub potasu) i kwasów tłuszczowych (kwas palmitynowy, kapronowy i oleinowy). Obecnie wiele mydeł zawiera także składniki nawilżające oraz substancje zapachowe. Większość mydeł jest odpowiednia dla kobiet, które nie mają kłopotów ze skórą. Niektóre mydła mogą być za silne dla kobiet z egzemą, suchą skórą, a nawet cerą łojotokową. Używanie mydła dezodoryzującego do mycia twarzy nigdy nie jest właściwe, jest to bowiem środek wysoce alkaliczny i zawiera substancje zapachowe, które mogą podrażnić delikatną skórę twarzy, zwłaszcza gdy jest wrażliwa.
Kremy i mleczka oczyszczające. Zasada, na jakiej działają te preparaty, opiera się na stwierdzeniu „podobne usuwa podobne”. Olej zawarty w kremie usuwa tłuszcz z twarzy. Dlatego więc, jeśli mocno się malujesz, to prawdopodobnie dokładniej zmyjesz makijaż śmietanką kosmetyczną czy kremem niż mydłem. Jednakże kremy i mleczka nie powinny być stosowane przez kobiety z cerą łojotokową i trądzikową, ponieważ zostawiają na twarzy tłuste resztki i, aby je usunąć, niezależnie od rodzaju cery, trzeba użyć toniku.
Toniki. Nazywane także płynami ściągającymi lub oczyszczającymi. Mogą zawierać alkohol, kwas salicylowy, rezorcynę i inne składniki zdolne do usuwania tłustych resztek po kremach i mleczkach kosmetycznych. Mogą wysuszać skórę i dlatego nie powinno się ich stosować na suchą cerę, chyba że przed nałożeniem kremu nawilżającego.
Leave a reply