Po rewolucji w skórze w okresie dojrzewania, niektóre kobiety mogą odczuć, że ich cera wygląda tak dobrze, jak nigdy dotąd. Rozszerzone pory ściągają się, a cera może się stać nieco bardziej sucha. Kobiety, które nigdy nie miały szczególnie tłustej skóry, teraz mogą zacząć odczuwać potrzebę stosowania balsamu nawilżającego, aby zrekompensować skórze obniżoną czynność gruczołów łojowych. Mimo to jednak wiele kobiet około trzydziestki, a nawet około czterdziestki, wcale nie potrzebuje stosować środków nawilżających na co dzień.
Chociaż trądzik nie w każdym wypadku ustąpił już całkowicie (patrz rozdział 3), to u większości kobiet w tej grupie wiekowej stan cery łojotokowej wyraźnie się poprawił. Jednakże część kobiet zauważa u siebie wzmożone występowanie trądziku w tygodniu poprzedzającym menstruację: jest to prawdopodobnie wynik działania hormonów na skórę.
Przez pierwsze dwa tygodnie cyklu menstruacyjnego (począwszy od pierwszego dnia miesiączki) dominującym hormonem produkowanym przez organizm kobiety jest estrogen. Powinien on łagodzić trądzik dzięki hamowaniu czynności gruczołów łojowych. Następnie, wraz z początkiem owulacji, około dwóch tygodni po rozpoczęciu cyklu, organizm zwiększa produkcję andro- genów i progesteronu, innych hormonów, które pobudzają czynność gruczołów łojowych. Ponieważ pryszcz tworzy się około tygodnia, zmiany trądzikowe najczęściej pojawiają się na skórze tuż przed początkiem następnego cyklu i mogą się utrzymać do chwili, gdy cykl ten się rozpocznie. Tak więc stosowanie preparatów przeciw- trądzikowych może być szczególnie wskazane w ciągu dwóch tygodni po rozpoczęciu owulacji. Czasami stosowanie doustnej tabletki antykoncepcyjnej, hamującej jajeczkowanie, również pomaga w likwidacji zmian trądzikowych.
Wrażliwość skóry na podrażnienia może także zależeć od etapu cyklu menstruacyjnego. Badania przeprowadzone w Holandii wykazały, że wrażliwość kobiet na powszechnie występujący środek podrażniający pod nazwą sodium lauryl sulfate (sól sodowa siarczanowanego alkoholu laurynowego, podstawowy składnik szamponów do włosów) jest dużo większa na początku cyklu niż w środku. Chociaż nie wiadomo, jakie są tego przyczyny, naukowcy zalecają, by przeprowadzając testy na środki drażniące brać pod uwagę fazę cyklu menstruacyjnego u badanej kobiety.
Jeśli zmiany trądzikowe pojawiają się w okresie między dwudziestką a czterdziestką i towarzyszą im inne objawy, łącznie z nadmiernym owłosieniem skóry, nieregularnymi miesiączkami i trudnościami z zajściem w ciążę, to należy koniecznie poradzić się lekarza. Powyższe objawy mogą sygnalizować, że ich podłożem jest brak równowagi hormonalnej. Czasami zwykłe badanie krwi pomaga ustalić diagnozę. Kiedy przyczyny zostaną ustalone, być może lekarz zaleci leczenie przywracające równowagę hormonalną, dzięki czemu ustąpią przykre objawy.
Leave a reply