Najłatwiej jest zarazić się infekcją w stadium chorobowym od momentu swędzenia i pojawienia się pęcherzyków do odpadnięcia strupka pokrywającego rankę (około siedmiu dni). Ponieważ u wielu kobiet zmiany skórne bywają całkowicie asymptomatyczne (na przykład zmiany występują jedynie na szyjce macicy, wówczas większość kobiet w ogóle nie zdaje sobie sprawy z ich obecności), lekarze zalecają stosowanie prezerwatyw podczas stosunku w celu zminimalizowania możliwości rozprzestrzeniania się infekcji. W przypadku ostrzejszej postaci choroby kobiety mogą odczuwać ból przy oddawaniu moczu (przy opryszczce narządów płciowych): same zmiany skórne mogą także przez kilka dni być bardzo bolesne.
Kiedy kobieta zaczyna zdrowieć po pierwszym zarażeniu opryszczką, wirus przechodzi w fazę utajoną, umiejscawiając się w komórkach nerwowych obok rdzenia kręgowego i nie uaktywnia się przez całe miesiące lub nawet lata, ale nigdy nie ginie całkowicie. Najczęstszymi okolicznościami sprzyjającymi jego aktywizacji są urazy, obniżenie systemu odpornościowego i stresy psychiczne. „Uraz” może być czasami tak nieskomplikowany, jak zwyczajne wystawienie skóry na działanie promieni słonecznych (na ustach), stosunek płciowy albo menstruacja (na narządach płciowych). Osoby z obniżoną barierą immunologiczną (chorzy na AIDS, raka lub stale zażywający leki kortizonowe) są bardziej podatne na nawroty opryszczki. Długotrwały stres może także wywołać zmiany skórne.
Zapobieganie nawrotom choroby wymaga skrupulatnego używania preparatów z filtrem UV (w tym balsamów lub pomadek do ust z filtrem 15 lub wyższym) w połączeniu z terapią redukującą stresy, a więc regularnym uprawianiem ćwiczeń fizycznych i stosowaniem technik relaksacyjnych. Wiele kobiet, zwłaszcza tych, u których występują ostre nawroty, zażywa także prze- ciwwirusowy lek, acyclovir (znany pod nazwą handlową Zovirax). Lek ten może być stosowany zarówno do złagodzenia objawów chorobowych (jeśli zostanie zastosowany tuż po ujawnieniu się pierwszych objawów), jak i do zabezpieczenia przed nawrotami. Dawka typowa w profilaktyce wynosi trzy 200 miligramowe tabletki dziennie. Badania wykazały, że acyclovir może być bezpiecznie przyjmowany przez rok, a prawdopodobnie nawet przez pięć lat, ponieważ nie daje niemal żadnych skutków ubocznych, jeśli dawka konwencjonalna nie została przekroczona.
Leave a reply