Choroba skóry, najczęściej pojawiająca się u niemowląt (około 10 procent wszystkich niemowląt), z wiekiem stopniowo ustępująca: wśród dorosłych występuje u około 3 procent populacji. Wyprysk należy do chorób uczuleniowych z rodziny takich schorzeń, jak gorączka i katar sienny, astma i pokrzywka. Jeśli doświadczyłaś kiedyś któregoś z nich lub jeśli ktoś z twoich krewnych chorował na powierzchniowe zapalenie skóry, jesteś w większym stopniu od innych narażona na tę chorobę. Również u osób z suchą, wrażliwą skórą występuje większe ryzyko zachorowania.
Choć właściwie przyczyny tej choroby nie są znane, wiadomo, co wywołuje objawy u chorego: działanie pewnych drażniących substancji chemicznych, spożywanie niektórych pokarmów – na przykład mleka, jajek, pszenicy, soi i orzeszków ziemnych (tego typu reakcje występują niemal wyłącznie u dzieci), działanie kurzu, niska wilgotność środowiska, działanie ostrych mydeł i wody, a także pewne choroby – przeziębienie, grypa, zapalenie gardła lub ucha.
U niemowląt zmiany chorobowe pojawiają się najczęściej na twarzy, skórze głowy, szyi i w okolicy pachwin. U dorosłych z kolei na twarzy oraz kolanach i łokciach. Choć na powierzchniowe zapalenie skóry nie ma lekarstwa, lekarz może zastosować terapię objawową, przepisując kremy z kortizonem lub podobnymi składnikami przeciwzapalnymi, a także leczenie ogólne, polegające na podawaniu doustnych leków antyhistamino- wych, w celu zminimalizowania objawów. Ważne jest unikanie znanych już alergenów. Do mycia stosuj łagodne mydła w płynie, pamiętaj o konieczności stałego nawilżania skóry i powietrza w pomieszczeniach, w których spędzasz większość czasu.
Leave a reply