Stosować wywar do kompresów lub obmywania ran, owrzodzenia nóg, nowotworu owrzodzonego. Uwaga. Przy dłuższym stosowaniu skrzypu, np. po miesiącu, należy równocześnie przyjmować tabletki wit. BI po 3 mg dziennie aż do ustąpienia objawów zapalenia wielonerwowego i zmniejszenia tętna serca. Podobny efekt można uzyskać wchodząc rano na 1 minutę do wanny z niewielką ilością (do poziomu 10 cm) zimnej wody. Stąpać nogami, a po wyjściu z wody położyć się na 10-minutowy odpoczynek, aby utrzymać tętno serca w ciągu dnia w normalnym stanie.
Ziele skrzypu wchodzi w skład granulatów Urogran, Reumogran, Betagran oraz mieszanek ziołowych Cardiosan, Urosan, Reumosan, Pulmosan. Wyciągi ze skrzypu wchodzą w skład pasty Fitolizyna i płynów Betasol i Cholesol.
Chcąc uzyskać odwapnienie w przypadku złogów reumatycznych, artretycznych, żylaków, miażdżycy, przerostu prostaty lub wzmocnić układ naczyń krwionośnych i płuc – należy gotować skrzyp w wodzie deszczowej lub w wodzie miękkiej co najmniej pół godziny pod przykryciem. W pozostałych potrzebach wystarczy skrzyp parzyć.
Gdy nie chcemy tracić wit. C (od 15 do 280 mg) i prowit. A (1,7 do 7 mg) lepiej jest sproszkować skrzyp i zażywać go np. z miodem. Sproszkowany skrzyp trzeszczy w zębach i skrzypi gdy go się żuje.
Inne zalecane postacie leku. 2 łyżki skrzypu na 2 szklanki wody gotować 10 minut, przecedzić do termosu. Popijać po 1/2 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami na poprawę przemiany materii i na wydalanie złogów z moczem.
Ziele skrzypu, liść mącznicy, liść brzozy, pączki brzozy, kwiat bławatka popijać w postaci naparu przy białkomoczu. Ziele skrzypu, ziele tasznika, ziele rdestu ostrogorzkiego, kłącze pięciornika zmieszać w równych ilościach i jako odwar popijać przy krwotokach i krwawiączce aż do całkowitego ustąpienia objawów.
Leave a reply