W iększość z nas kojarzy trądzik z „młodzieńczą burzą hormonów” u młodzieży. Pod pewnym względem skojarzenie to nie jest bezpodstawne, ponieważ trądzik występuje u trzech na czterech nastolatków, pojawia się w okresie dojrzewania jako efekt zmiany poziomu hormonów i często ustępuje przed dwudziestką.
Obecnie lekarze stwierdzają, że trądzik u dorosłych występuje o wiele częściej, niż kiedyś przypuszczano. Zgodnie z wynikami pewnych badań, 27 procent kobiet i 34 procent mężczyzn w wieku od piętnastu do czterdziestu czterech lat cierpi na aktywny trądzik, przy czym u mężczyzn występuje nieznacznie większe prawdopodobieństwo pojawienia się tego schorzenia: na każde pięć kobiet z trądzikiem przypada ośmiu mężczyzn z tą chorobą.
Trądzik dorosłych ma to samo podłoże co u nastolatków, jednak może się objawiać trochę inaczej. Niektórzy lekarze zauważyli, że trądzik u dorosłych kobiet najczęściej występuje na brodzie, dolnej partii policzków i podbródku, podczas gdy u nastolatków najczęściej na czole, a bardzo rzadko na plecach lub dekolcie – jak u dorosłych. Część lekarzy uważa, że trądzik u dorosłych jest bardziej oporny na standardowe leczenie niż u młodzieży, prawdopodobnie dlatego, że najczęściej jest on kontynuacją trądziku z okresu dojrzewania – a skoro przetrwał tyle lat, to wykształcił w sobie odporność.
Leave a reply