Wszystko o filtrach przeciwsłonecznych – ciąg dalszy

Cóż to za składniki? Oto krótka lista aktywnych składników filtrów przeciwsłonecznych i ich działanie:

PABA (kwas para-aminobenzoesowy) oraz jego estry (glicerydy) to prawdopodobnie najbardziej efektywny składnik filtrów przeciw promieniom UVB: nie chroni przed UVA. Około 7 procent populacji ma uczulenie na PABA: po użyciu preparatu z tym składnikiem i wyjściu na słońce osoby te dostają piekącej wysypki. Zazwyczaj dokładne umycie skóry i wystrzeganie się w przyszłości alergenu rozwiązuje ten problem. Natomiast wszystkie inne składniki preparatów z filtrami UV uczulają jedynie około 1 procent całej populaq’i.

Benzofenony (oksybenzen, metoksybenzen i benze- nosulfon) zapewniają znakomite zabezpieczenie przed UVA, ale tylko minimalne przed UVB. Cynamaty chronią przed UVB, ale nie tak dobrze jak PABA. Antranilaty są umiarkowanie efektywne wobec UVA i UVB.

Parsol 1789 (znany pod długą chemiczną nazwą butyl metoksydibenzoilmetan) jest najefektywniejszym środkiem wobec UVA, ale nie chroni przed UVB. Dwutlenek tytanu i tlenek cynku są prawdziwymi filtrami przed promieniami UV. Chronią zarówno przed UVA, jak i przed UVB, tworząc na skórze fizyczną barierę nie dopuszczającą do przeniknięcia promieni UV przez warstwy skórne. Chronią również przed przenikaniem promieni podczerwonych, „rozgrzewających” promieni słonecznych, które niektórzy lekarze uważają za bardziej szkodliwe dla skóry niż wcześniej sądzono.

Aby się dowiedzieć, czy dany preparat da ci ochronę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB, szukaj na etykiecie terminu: „szerokie spektrum działania” i sprawdź, czy właściwa jest mieszanka podanych wyżej składników. Wybieraj też taki, który ma przynajmniej numer 15. Niektóre kosmetyki, takie jak krem nawilżający czy podkład, zawierają czasami filtr UV, ale najczęściej bardzo niski – 4 albo 6. Jeśli na etykiecie numer filtra nie jest podany, należy uważać, iż jest bardzo niski, nie można więc liczyć na kompletną ochronę przed promieniami UV. Wiele kobiet nadal uważa, że na początku słonecznej pory roku powinno się stosować preparat z wysokim numerem filtra UV, po czym stopniowo, wraz z ciemniejszym odcieniem opalanej skóry, obniżać numer filtra. Otóż raz jeszcze należy postawić sprawę jasno: nie istnieje bezpieczne opalanie się, więc zawsze chrońmy skórę preparatem o wysokim numerze filtra UV.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>