SPOSOBY UŻYCIA – GŁÓG DWUSZYJKOWY

Napar z kwiatów. Łyżeczka na szklankę wrzątku. Pić dwie szklanki dziennie. Wyciąg alkoholowy 20-proc. Brać 20 kropli przed każdym posiłkiem przez 3 tygodnie w miesiącu na nadciśnienie i 40 kropli przed snem jako środek przeciwskurczowy i nasenny. Wyciąg wodny. 10-15 kropli dziennie w przypadkach nadmiernej pobudliwości. Herbatka z owoców. 15 g na litr wody, wypijać 2-3 szklanki dziennie.

Mieszanka przeciwskurczowa. 20 g tinktury z głogu, 10 g tinktury z ziela męczennicy, wyciąg alkoholowy z ziela Ballota foetida. Brać 40-60 kropli 3 razy dziennie. Inna mieszanka. 1 g tinktury z pokrzyku, 10 g tinktury z głogu, 10 g tinktury z męczennicy. Brać 20 kropli na wodzie 2 razy dziennie w przypadkach lęków i nerwicy wegetatywnej. Na kurcze naczyń stosuje się także następującą mieszankę: po 3 g tinktury z głogu i męczennicy, 4 g wyciągu z waleriany, 90 ml wyciągu wodnego z mięty. Brać łyżeczkę mięty na łyżkę wody.

Mieszanka ziołowa do naparu przy puchlinie wodnej i niedomodze wątroby. W równych ilościach kwiat głogu, kwiat bzu czarnego, kwiat tawuły, ziele serdecznika, ziele krwawnika, ziele kopytnika z korzeniami, kora kruszyny. Pić co 2-3 godziny szklankę naparu.

Odwar przy miażdżycy. Kwiat głogu, ziele jemioły po 40, ziele morszczynu 50. Z dwu łyżek zrobić szklankę odwaru i wypijać w ciągu dnia pojedynczymi łykami. Mieszanka o wielokierunkowym działaniu. Kwiat głogu 50, liść czarnej porzeczki 20, owoc dzikiej róży 30. Łyżkę ziół zalać szklanką zimnej wody na 8 godzin, następnie zagotować. Pić 2 razy dziennie po jedzeniu przy niedokrwistości, zwapnieniu żył, stanach nerwowych, zatrzymaniu moczu. Konfitury z owocu i kwiatu zażywane dwa razy dziennie po łyżce dobre są w kuracjach odchudzających. Można to stosować przez czas dłuższy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>