MIT O „TYPIE CERY”

Każda kobieta, która choć raz miała w ręku jakiekolwiek pismo kobiece zajmujące się sprawami urody, spotkała się z określeniem: „rodzaj cery”. W odróżnieniu od klasyfikacji wprowadzonej przez lekarzy dermatologów ze względu na wrażliwość skóry na promienie słoneczne (patrz rozdział 2), obiegowa terminologia kosmetyczna dzieli cerę na tłustą, suchą lub mieszaną (zazwyczaj oznacza to, że cera jest tłusta na czole, nosie i brodzie, w tzw. strefie środkowej, i sucha na policzkach). Kiedy już cera została raz zaszufladkowana, jej posiadaczka uważa, że tak jest i będzie zawsze, i w związku z tym stale dobiera kosmetyki do tego właśnie typu cery.

Niewątpliwie, istnieje pewne uzasadnienie takiego podziału na typy cery. Jeśli, na przykład, masz cerę bardzo podatną na trądzik, to nie powinnaś używać preparatów nawilżających w kremie (na ogół przeznaczonych dla cery suchej), które mogą zatykać pory skóry. Powinnaś się raczej rozejrzeć za kosmetykami przeznaczonymi do cery tłustej lub łojotokowej. Mimo to jednak wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że typ cery nie zawsze jest taki sam – może się zmieniać zależnie od pory roku, stylu życia oraz wieku, żeby wymienić choć kilka czynników.

Na przykład, każda kobieta, która poparzy twarz słońcem, ma, choćby na krótko, cerę suchą. Każda wybierająca się na narty powinna używać kremu nawilżającego, ponieważ pod wpływem wiatru tłuszcz ze skóry zostaje usunięty, więc i ona w tym czasie ma suchą cerę. Jeśli natomiast kobieta ze zwykle suchą skórą pracuje w restauracji i smaży frytki, będzie miała cerę tłustą, tak samo jak większość kobiet tuż po zakończeniu intensywnych ćwiczeń fizycznych, ponieważ podwyższona temperatura ciała stymuluje zwiększone wydzielanie łoju z gruczołów łojowych.

Wiek także zmienia typ cery. Większość dzieci, na przykład, ma względnie suchą cerę, natomiast większość nastolatków – tłustą, a produkcja łoju zmniejsza się bardzo powoli, stopniowo z nadejściem dwudziestki, trzydziestki i czterdziestki. Może też tak być, że w wieku dwudziestu lat całą środkową część twarzy miałaś tłustą, ale po osiągnięciu trzydziestki tylko broda nadal jest tłusta i podatna na wypryski. Wiele kobiet po meno- pauzie ma suchą cerę, ponieważ ich gruczoły łojowe przestały być tak aktywne jak dawniej.

Typ skóry jest także różny w zależności od jej umiejscowienia na ciele. Skóra na twarzy, plecach i dekolcie prawdopodobnie będzie bardziej tłusta od skóry na dłoniach, nogach i stopach, gdzie znajduje się dużo mniejsza liczba gruczołów łojowych. Skóra na stopach jest najgrubsza, natomiast na powiekach najcieńsza. Jeśli więc twierdzisz, że twoja skóra jest wrażliwa, to masz rację wtedy, gdy mówisz o skórze na powiekach, bo jest bardzo mało prawdopodobne, by skóra twoich stóp była równie wrażliwa.

Pamiętając o tym, że miewasz różne typy cery i że się ona zmienia, możesz bardziej racjonalnie podchodzić do wyboru kosmetyków pielęgnacyjnych i upiększających. W dalszym ciągu tego rozdziału otrzymasz więcej informacji o zmianach skóry, jakich możesz się spodziewać wraz z wiekiem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>