Rozwój skóry w dzieciństwie – dalszy opis

Dzieciństwo to również okres, w którym pojawiają się uczulenia, często pod postacią pokrzywki lub innej wysypki. Pokrzywka, charakteryzująca się swędzącą czerwoną wysypką lub czerwonymi krostkami z białym czubkiem, jest zwykle reakcją uczuleniową na pożywienie (niektóre jagody, sery, orzechy, produkty mleczne lub ostrygi), leki (włącznie z niektórymi antybiotykami, a nawet aspiryną), pyłki kwiatowe, rośliny, różne wyroby kosmetyczne, infekcje, użądlenia pszczół, ukąszenia przez inne owady, i wiele innych czynników.

Pokrzywkę można leczyć ogólnie dostępnymi tabletkami antyhistaminowymi oraz zimnymi kompresami, aby złagodzić swędzenie, pieczenie i opuchliznę. Jeśli pokrzywce towarzyszą inne objawy, jak gorączka lub trudności z przełykaniem lub oddychaniem, należy natychmiast wezwać lekarza. Mogą to być bowiem objawy o wiele poważniejszego stanu, zwanego wstrząsem ana- filaktycznym, który wymaga zastrzyku adrenaliny w celu zlikwidowania objawów. Zapobieganie pokrzywkom polega przede wszystkim na ustaleniu czynników alergizujących (co nie zawsze jest łatwym zadaniem) i wystrzeganiu się ich w przyszłości.

Ogólnie wiadomo, że dzieciństwo jest okresem, w którym pojawiają się takie choroby, jak odra, świnka, ró- życzka oraz ospa wietrzna. We wszystkich tych chorobach zasadniczym objawem jest wysypka. Najlepszym środkiem zapobiegawczym przeciw tym chorobom jest staranne przestrzeganie kalendarza szczepień ochronnych. Pediatra z pewnością przypomni ci o konieczności ich dokonania. W Stanach Zjednoczonych istnieje już także szczepionka przeciw ospie wietrznej, jest jednak zarezerwowana dla osób szczególnie narażonych na ryzyko w przypadku kontaktu z tą chorobą (ludzie chorzy na AIDS lub inni z osłabionym systemem odpornościowym). Wielu ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych przewiduje jednak, że w najbliższej przyszłości szczepionka przeciw ospie wietrznej będzie tak samo powszechna w pediatrii jak szczepionka DiPerTe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>