– 1. Dwie części ziela krwawnika i po jednej części ziela rdestu ostrogorzkiego i kory kasztanowca użyć do sporządzenia naparu, który polecam przy hemoroidach (trzy razy dziennie po pół szkanki).
– 2. Świeży sok z ziela osłodzony miodem i rozprowadzony mlekiem pić na czczo po 2-3 łyżki dziennie przy wszelkiego rodzaju awitaminozach.
– 3. 100 g ziela krwawnika, 50 g ziela rdestu ostrogorzkiego, 50 ziela tasznika, sporządzić napar, popijać trzy razy dziennie po pół szklanki od chwili zajścia w ciążę (przy ronieniu nawykowym).
– 4. Odwar z ziela krwawnika, ziela bratka, ziela drapacza, kwiatu rumianku, korzenia biedrzeńca, kory kruszyny i liści mięty w równych ilościach stosować przy zaparciu przewlekłym.
– 5. Odwar z ziela krwawnika – 40 g, ziela srebrnika – 20, ziela dziurawca – 30, ziela tasznika – 20, kłącza tataraku – 16, kłącza kozłka – 15, ziela jemioły – 20 – pić przy przekwitaniu na nadmierne poty.
– 6. Napar z ziela krwawnika – 2 części oraz po jednej części kłącza tataraku i nasienia kozieradki popijać na wzmożenie potencji przed 60 rokiem życia.
Uwaga. Kwiaty krwawnika można stosować podobnie jak ziele. Mają one jednak silniejsze działanie przeciwzapalne i rozkurczowe. Wyciągi z kwiatów można podawać doustnie w stanach nieżytowych przewodu pokarmowego nawet wówczas, gdy nastąpiło uszkodzenie błon śluzowych, jak choroba wrzodowa, owrzodzenia jelita grubego i hemoroidy.
Do stosowania zewnętrznego sporządza się napar z dwu łyżek ziela na jedną szklankę wody. Do kąpieli brać 2-3 garście ziela na 2 litry wody. Sanofil (prod. „Herbapol”) w aerozolu stosować w sposób następujący: zmienioną chorobowo skórę spryskać z odległości kilku centymetrów, a wytworzoną pianę rozprowadzić cienką warstwą. Postępować tak trzy razy dziennie w leczeniu pokrzywki, wyprysku alergicznego, świerzbiączki i kontaktowego zapalenia skóry.
Krwawnik wchodzi w skład następujących preparatów produkowanych przez „Herbapol”: Cholagoga II, Digestosan, Rektosan, Pulmosan, Nervosan, Sklerosan oraz Calmagina.
Leave a reply