U wielu kobiet występowanie trądziku jest spowodowane nadmiernym wydzielaniem androgenów, męskich hormonów produkowanych u kobiet przez korę nadnerczy i jajniki. W niektórych przypadkach nadmiaru androgenów trądzik bywa jedynym objawem. W innych mogą występować dodatkowo: wypadanie włosów, nadmierne owłosienie ciała (hirsutyzm), nieregularne miesiączkowanie oraz bezpłodność. Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych objawów, powinnaś o nim powiedzieć dermatologowi i ginekologowi.
Nadmiar androgenów czasami można wykryć przez badanie krwi, i często, choć nie zawsze, lekarze są w stanie określić, czy problem ten jest wynikiem nadczynności kory nadnercza, czy też jajników. Jeśli winne są jajniki, lekarz może ci zalecić doustną pigułkę antykoncepcyjną, która obniży wydzielanie androgenów. Doustna pigułka może także albo pogorszyć, albo poprawić stan cery trądzikowej: pigułka ze stosunkowo wysoką zawartością progesteronu, a niską estrogenu może pogorszyć zmiany trądzikowe. W takiej sytuacji lekarz prawdopodobnie zaleci pigułkę o względnie niskiej zawartości progesteronu i wyższej estrogenu.
Dla kobiet nie tolerujących ubocznego działania pigułek antykoncepcyjnych pozostają leki zwane agoni- stami hormonów uwalniających gonadotropiny, obniżające wydzielanie hormonów przez przysadkę mózgową. Są to zupełnie nowe leki i niewielu lekarzy je przepisuje, choćby dlatego, że u niektórych kobiet dają bardzo poważne efekty uboczne, z objawami przekwitania włącznie, i w zasadzie są zarezerwowane dla nielicznych przypadków trądziku u kobiet, które nie mogą stosować doustnej pigułki antykoncepcyjnej.
Jeśli nadmierny poziom androgenów jest spowodowany nadczynnością kory nadnerczy, lekarz może zastosować terapię małymi dawkami jednego z licznych kortykosterydów, leków obniżających czynność kory nadnerczy. Najczęściej stosowane kortykosterydy to prednison i deksametazon.
Niektórzy lekarze leczą trądzik spowodowany nadmiernym poziomem androgenów lekiem o nazwie spi- ronolakton. Najczęściej przepisuje się go pacjentkom z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi, ponieważ ma działanie diuretyczne i obniżające ciśnienie. Spironola- kton leczy trądzik, blokując receptory androgenu w skórze i zapobiegając w ten sposób zwiększonemu wydzielaniu łoju. Niestety, u około 40 procent zażywających go kobiet lek ten może wywołać nieregularność miesiączkowania: takiemu działaniu ubocznemu zapobiega się jednak przez łączne stosowanie spironolaktonu i pigułki antykoncepcyjnej. W odróżnieniu od kuracji Accutanem, po kuracji powyższymi lekami trądzik może dać nawroty.
Prawdopodobnie najważniejszym aspektem trądziku jest jego wpływ na samopoczucie. Niektóre kobiety nie przejmują się kilkoma pryszczami, inne zaś dosłownie nie są w stanie wyjść z domu, jeśli mają jeden lub dwa pryszcze. Obecnie coraz więcej lekarzy uważa, że trądzik to nie tylko choroba skóry: może on wywołać głębokie zmiany w psychice kobiety, w ocenie własnego wyglądu, a nawet zmiany w jej życiu. Jedno z badań wykazało, że 45 procent pacjentek z trądzikiem ma duże trudności w kontaktach z ludźmi. Wyniki innych badań potwierdzają, że wskaźnik bezrobocia u osób dotkniętych trądzikiem jest niemal dwukrotnie większy niż u ludzi ze zdrową cerą.
Jeśli cierpisz nawet na łagodną postać trądziku, jeśli przeszkadza ci on w robieniu tego, na co masz ochotę, powinnaś odwiedzić dermatologa. Może się okazać, że nawet nieznaczna poprawa w wyglądzie cery solidnie podreperuje twoją psychikę.
Leave a reply