Leki pochodne witaminy A na trądzik

Prawdopodobnie słyszałaś już o Retinie-A. Została ona okrzyknięta pierwszym skutecznym środkiem przeciw- zmarszczkowym, pierwszym leczniczym kremem przeciw starzeniu się i „cudownym” lekiem. (Więcej informacji na ten temat na stronach 109-111.)

Retin-A jest istotnie pierwszym – i jak dotąd jedynym – sprawdzonym środkiem leczącym trądzik. Retin-A (medyczna nazwa tretinoina, kwas retinojowy) działa przez złuszczanie skóry, obluzowuje pozlepiane komórki w mieszkach włosowych, chroniąc je przed ponownym zaczopowaniem. (Niektóre badania sugerują także, iż Retin-A ma regenerujące działanie na skórę: patrz rozdział 5.) Ponad 85 procent dotkniętych trądzikiem pacjentów zanotowało po stosowaniu Retinu-A poprawę w ciągu dwunastu tygodni. Jednak lek ten może wywołać zaczerwienienie skóry oraz jej stan zapalny, zwłaszcza w pierwszych tygodniach stosowania: używając Re- tinu-A należy także pamiętać, i jest to szalenie istotne, aby całkowicie unikać słońca. Lek ten zwiększa wrażliwość skóry na słońce i u ludzi stosujących go, a nie używających preparatów z filtrem UV, może dojść do poważnych poparzeń słonecznych. Retin-A zazwyczaj stosuje się raz dziennie przez dwa, trzy dni w tygodniu, zwykle na noc. Bywa dostępny w żelu, płynie lub kremie (ta ostatnia forma leku jest wskazana dla osób reagujących zaczerwienieniem skóry na lek).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>