Jeśli dotknęłaś kiedyś sumaka jadowitego lub innej rośliny jadowitej, doznałaś kontaktowego zapalenia skóry, objawiającego się wysypką na skórze w miejscu, które zostało narażone na kontakt z substancją drażniącą lub alergizującą.
Większość (około 80 procent) kontaktowego zapalenia skóry to reakcja na podrażnienie. Oznacza to, że skóra reaguje bezpośrednio na substancję drażniącą powstaniem piekącej i swędzącej czerwonej wysypki. Do takich reakcji należy również pękanie skóry na skutek stałego kontaktu z detergentami i wodą (na przykład u osób zmywających naczynia albo barmanów, nieustannie za- nurzających ręce w wodzie) lub z substancjami drażniącymi, na przykład alkoholem zawartym w tonikach do skóry czy też acetonem w zmywaczach do lakieru na paznokciach.
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, jakie wywołuje sumak jadowity, to coś więcej niż jedynie reakcja skóry – jest to w pewnym sensie reakcja całego organizmu. Następuje ona wówczas, gdy twoja skóra kontaktuje się z substancją alergizującą, a twój system odpornościowy rozpoznaje ją jako czynnik obcy i wysyła zbrojne oddziały do zwalczenia go. W tym wypadku „zbrojne oddziały” to zwiększona liczba leukocytów, a w sytuacji, gdy występuje pokrzywka – histamina. Wysypkę wywołują właśnie białe ciałka krwi lub histamina. A oto kilka przykładów najczęściej spotykanych postaci alergicznego kontaktowego zapalenia skóry:
Uczulenie na nikiel. Wiele kobiet doświadczyło pierwszego kontaktowego zapalenia skóry po przekłuciu uszu i założeniu po raz pierwszy kolczyków. Okaleczony płatek ucha (kontaktowe zapalenie skóry najczęściej dotyka uszkodzonej powierzchni) w połączeniu z metalowym kolczykiem może wywołać piekące i sączące, obrzmiałe, czerwone zmiany skórne na uchu. Objawy te prawie zawsze sygnalizują uczulenie na nikiel, powszechny składnik sztucznej, a nawet prawdziwej, złotej biżuterii. Wysypka najczęściej ustępuje samoistnie po usunięciu kolczyków, jednak później należy uważać na rodzaj zakładanej biżuterii. Kolczyki z antyalergenicznej stali nierdzewnej nie zawierają niklu, a złote, z próbą 14 i wyższą, zazwyczaj zawierają znikome ilości niklu, nie powodując reakcji uczuleniowej. Jeśli jesteś uczulona na nikiel, powinnaś unikać także metalu w innych przedmiotach – klamrach pasków, bransoletkach od zegarków, zatrzaskach i haftkach. Nikiel jest także składnikiem monet, ale większość ludzi nie trzyma ich w dłoniach na tyle długo, aby zdążyła zajść reakcja uczuleniowa. Jednak kasjerzy i inne osoby mające na co dzień do czynienia z monetami mogą być bardziej narażone na wysypkę na skutek kontaktu z niklem, ponieważ praktycznie przez cały dzień mają je w rękach.
Leave a reply