Brodawki wywołuje wirus zwany human papilloma virus, w skrócie HPV, istniejący w co najmniej sześćdziesięciu odmianach. Najczęściej przenika on do skóry poprzez drobne skaleczenie lub otarcie naskórka. Niektóre typy HPV atakują stopy, inne dłonie, jeszcze inne okolice narządów płciowych. HPV, podobnie do wirusa opryszczki, raz nabyty zostaje w organizmie, w fazie uśpionej na całe lata lub nawet na zawsze, dając ewentualne nawroty infekcji. O ile jednak wirus opryszczki pozostaje utajony w komórkach nerwowych, to HPV umiejscawia się w komórkach środkowej części naskórka.
HPV rozprzestrzenia się przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą lub przez dotknięcie zainfekowaną częścią ciała do zdrowej. (Brodawki w okolicy narządów płciowych najczęściej przenoszą się podczas stosunków seksualnych.) Nie wiadomo jeszcze, czy HPV może być przenoszony przez przedmioty.
Brodawki wyglądają różnie, zależnie od typu HPV oraz lokalizacji. Te, które występują na stopach (włącznie z podeszwowymi), są zazwyczaj płaskie i zgrubiałe, na narządach płciowych najczęściej pojawiają się w kępkach uszypułkowanych wykwitów, natomiast brodawki na palcach i dłoniach, tak zwane kurzajki, są wypukłe, o szorstkiej powierzchni. Choć mogą być szpecące, zwykle nie są bolesne i nie dają innych objawów, chyba że umiejscawiają się pod płytką paznokciową (periungual verrucae) lub na podeszwie stopy, gdzie mogą powodować ból na skutek ucisku przy chodzeniu. Niektóre rodzaje brodawek występujących na narządach płciowych stwarzają ryzyko powikłań, a mianowicie raka szyjki macicy, dlatego też kobietom, u których rozpoznano HPV w okolicy narządów płciowych, zazwyczaj zaleca się regularne badania cytologiczne (co pół roku) w celu obserwacji zmian w komórkach szyjki macicy.
Większość brodawek znika samoistnie, nawet wtedy, gdy nie są leczone, jednak wiele kobiet chce je leczyć, aby się ich pozbyć jak najszybciej. W drogeriach są dostępne preparaty usuwające brodawki, zazwyczaj na bazie kwasu mlekowego lub salicylowego, które stopniowo rozpuszczają wykwity chorobowe. Lekarz może przepisać podobny, choć silniejszy roztwór kwasów, złuszcza- jący brodawki i okoliczną skórę.
Brodawki można także usunąć metodą kriochirurgii (zamrażanie ciekłym azotem), wyłyżeczkować je, wypalić igłą elektryczną lub – w przypadkach poważniejszych – laserem. Niektórzy lekarze twierdzą, że brodawki można wyleczyć psychoanalizą i hipnoterapią. Teoria ta opiera się na poglądzie, że taka terapia pomaga zmobilizować system odpornościowy do zwalczenia wirusa. Możliwe także, iż chodzi tu o efekt placebo: jeśli uwierzysz, że to działa, to istotnie zadziała. Przypuszczalnie efekt placebo kryje się także za „cudownymi” sukcesami ludowej medycyny, na przykład zabijaniem ropuch, aby zlikwidować brodawki. (Swoją drogą, na przekór ludowym mitom, dotknięcie ropuchy nie wywołuje brodawek.)
Możesz się ustrzec przed wirusem, pamiętając o prawidłowej pielęgnaqi i okryciu stóp, przynoszeniu do ma- nikiurzystki i pedikiurzystki własnych, wysterylizowa- nych narzędzi oraz korzystaniu z prezerwatywy podczas stosunku.
Leave a reply