Cellulitis

W przeciwieństwie do powszechnej opinii, Cellulitis nie ma nic wspólnego z pofałdowaną powierzchnią podskórną, tzw. skórką pomarańczową, często nazywaną cel- lulite (termin ten po prostu oznacza specyficzny wygląd warstwy tłuszczu pod skórą).

Cellulitis jest skórną infekcją, spowodowaną zazwyczaj przez paciorkowiec, który często dostaje się do skóry przy drobnym skaleczeniu. Produkowane przez bakterie enzymy rozrywają komórki skóry, powodując na powierzchni skóry zaczerwienione, bolesne i obrzmiałe zmiany skórne wielkości dłoni. Infekcja ta, występująca najczęściej na nogach i na twarzy, pierwotnie obejmuje wartwę skóry właściwej, ale może wystąpić we wszystkich warstwach, a nawet przeniknąć do tkanki tłuszczowej i mięśniowej, jeśli nie jest leczona. Może także wywołać wysoką gorączkę, osłabienie, dreszcze, ból i powiększenie węzłów chłonnych. Jest to zawsze schorzenie poważne, ale natychmiastowej pomocy lekarskiej wymagają szczególnie zmiany zapalne na twarzy, ponieważ infekcja może dotrzeć do mózgu. Wcześnie uchwycona, ustępuje po kuracji antybiotykowej. Poważniejsze przypadki mogą wymagać hospitalizacji oraz dożylnych wlewów z antybiotykami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>