JAK LECZY SIĘ RAKA SKÓRY? CZ. II

Naświetlanie. Nowotwór jest kilka razy w tygodniu naświetlany zogniskowaną wiązką promieni Roentgena. Zabiegi trwają od jednego do czterech tygodni, dopóki nowotwór nie zostanie zlikwidowany. Radioterapia jest znakomitym sposobem leczenia w przypadku raka u osób starszych oraz ze złym ogólnym stanem zdrowia.

Chirurgia laserowa. Wiązka laserowa jest stosowana bądź do usunięcia nowotworu tym samym sposobem co skalpel, bądź do zlikwidowania go przez odparowanie, zabieg podobny do elektrochirurgii. Tak jak przy każdej operacji laserem, niewątpliwym atutem tej techniki jest natychmiastowe zasklepianie naczyń krwio- nośnych, dzięki czemu krwawienie ogranicza się do minimum.

W zaawansowanych stadiach czerniaka oraz raka kolczystokomórkowego leczenie jest bardziej inwazyjne i, niestety, mniej efektywne. Chirurg, oprócz usunięcia pierwotnego nowotworu, może usunąć również gruczoły limfatyczne, a także inne tkanki, które rak mógł zaatakować. W leczeniu czerniaka standardowa chemoterapia może się okazać nie w pełni skuteczna. Naukowcy w tej dziedzinie eksperymentują na polu różnych terapii systemowych. Niektórzy lekarze stosują leki, na przykład interleukin-2, mające zdolność pobudzania systemu odpornościowego pacjenta do naturalnej walki z rakiem. Inni naukowcy sprawdzają możliwości leków – pochodnych witaminy A, jeszcze inni skłaniają się do stosowania kilku terapii jednocześnie – ale, jak dotąd, żadna terapia nie daje gwarancji całkowitego zażegnania tej tragedii, jaką jest rak skóry. Kilku naukowców w USA pracuje nad stworzeniem szczepionki przeciw czerniakowi, ale wiele jeszcze czasu upłynie, zanim zostanie ona zastosowana w praktyce.

Na razie lekarze ulegają coraz większej frustracji, dokonując bezowocnych wysiłków w walce z zaawansowanymi postaciami raka, a przecież jeden fakt pozostaje bezsporny: najlepszą obroną przed rakiem skóry jest zapobieganie mu poprzez unikanie nadmiernego opalania się oraz używanie kremów z filtrami ochronnymi, jako codziennej rutyny w pielęgnacji ciała.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>