Około 90 procent wszystkich obecnych na rynku preparatów nawilżających to emulsje typu oliwa z wodą. Oznacza to, że głównym podłożem kremu jest woda, a oprócz niej oliwa lub substancje olejopodobne (olej mineralny, lanolina, gliceryna, wazelina lub mocznik) oraz emulgator (lecytyna lub stearyniany), składnik zabezpieczający przed rozdzieleniem się wody i oliwy. Większość kremów zawiera jeszcze środki konserwujące, zazwyczaj parabenzeny, i środki zapachowe.
Niewielki odsetek preparatów nawilżających nie ma podłoża emulsyjnego, są to zwyczajne maści (jak tlenek cynku i galaretka wazelinowa) lub środki oparte na nowych systemach, uzyskanych dzięki rozwiniętej technologii (na przykład liposomy, mikroskopijne cząsteczki transportujące wodę i oliwę do skóry, gdzie je stopniowo uwalniają).
Odpowiedź prawdopodobnie będzie twierdząca. Dobry preparat nawilżający jest podstawowym środkiem w dobrze wyposażonej szafce łazienkowej. Większość kobiet od czasu do czasu miewa wysuszoną skórę, niektóre nawet codziennie. Kiedy skóra jest sucha, sprawia nie tylko nieprzyjemne wrażenie, ale staje się podatna na pękanie i uszkodzenia, ponieważ straciła swą barierę ochronną: w najgorszym przypadku sucha skóra zwiększa ryzyko infekcji skórnych.
Działanie preparatów nawilżających polega na wytwarzaniu szczelnej błonki na powierzchni skóry, zabezpieczającej przed wyparowywaniem wody z górnych warstw skóry. Niektóre preparaty nawilżające zawierają także substancje wiążące wodę, które ściągają wilgoć do skóry. Takim środkiem jest kwas hialuronowy, obecnie często stosowany w kremach nawilżających. Preparat nawilżający działa jako dodatek do tego, co sama skóra wytwarza w sposób naturalny, czyli wspomaga wytwarzanie łoju przez gruczoły łojowe. Kiedy wydzielanie łoju się zmniejsza lub środowisko jest bardzo suche i wyciąga wilgoć ze skóry, skóra staje się wysuszona, swędząca i nieprzyjemna w dotyku – powinnaś wtedy używać środków nawilżających.
Leave a reply