Środki do demakijażu oczu. Są to zazwyczaj oleiste preparaty, szczególnie skuteczne przy zmywaniu wodoodpornych tuszów do rzęs, które trudno usunąć wodą z mydłem. Ponieważ skóra wokół oczu jest bardziej sucha niż w innych okolicach twarzy, nawet kobiety z cerą łojotokową mogą je stosować bez skutków ubocznych. Makijaż z oczu należy usuwać w pierwszej kolejności, ponieważ resztki substancji oleistej na twarzy mogą dawać nieprzyjemne uczucie i bywają szczególnie niewskazane dla osób noszących szkła kontaktowe.
Kremy ścierające do twarzy (scrub). Są to środki przeznaczone do czyszczenia cery łojoto- kowej i podatnej na trądzik. Występują pod postacią proszku, który należy zmieszać z wodą, lub w formie gotowych mydlanych produktów. Często zawierają drobniutkie ziarenka, zazwyczaj starty pumeks lub polietylen. Ścierają powierzchowną warstwę naskórka, nadają cerze różowawy poblask i mogą ograniczyć wydzielanie łoju. Zbyt częste jednak stosowanie scrubów często kończy się podrażnieniem skóry. Powinny być używane dwa do trzech razy w tygodniu, nawet przez kobiety z bardzo tłustą cerą, natomiast kobiety z suchą lub wrażliwą cerą nie powinny ich stosować w ogóle. Nigdy nie należy czyścić nimi okolicy oczu.
Maseczki. Większość kobiet uwielbia ten zabieg kosmetyczny: zmusza to do relaksu, choćby kilkuminutowego, w oczekiwaniu na wyschnięcie maseczki, stąd pewnie takie upodobanie do aplikacji maseczek. Maseczki na twarz generalnie dzielą się na dwie kategorie: nawilżające (żelatyna, kolagen, złuszczające syntetyczne maseczki na bazie polimerów) dla suchej cery i odtłuszczające (najczęściej na bazie glinki lub iłów) dla cery trądzikowej lub łojoto- kowej. Aby poprawić wygląd cery, maseczki dodatkowo zawierają naturalne składniki roślinne i substancje zapachowe. Ponieważ złuszczają powierzchowną warstwę naskórka, sprawiają, że po ich użyciu cera robi się gładsza, delikatniejsza i dzięki silniejszemu ukrwieniu nabiera rumieńców. Efekty te są jednak chwilowe. Sama maseczka nie wyleczy trądziku, nie zlikwiduje zmarszczek i nie usunie z twarzy „substancji toksycznych”, jak czasami głoszą informacje na etykietach tych kosmetyków. Większość maseczek należy trzymać na twarzy jedynie pięć minut lub troszeczkę dłużej, i zmywać je delikatnie, używając wody, a czasem myjki do mycia twarzy. Gwałtowne i szorstkie usuwanie maseczki może podrażnić skórę. Większości maseczek nie należy stosować częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu.
Leave a reply