Dbamy o usta

Wargi właściwie pokryte są błoną śluzową, wymagającą wilgoci i zawierającą niewielkie ilości (lub wcale) barwnika ochronnego, melaniny. Z tego właśnie powodu usta są bardzo podatne na nadmierne działanie słońca i wysuszenie. Szminki do ust nie tylko nadają im atrakcyjniejszy wygląd, ale także pomagają zachować zdrowie. Nawilżając i chroniąc usta przed słońcem, szminki (zwłaszcza te z filtrem UV) chronią usta przed pierzchnięciem i pękaniem – prowadzącym do zwiększenia ryzyka infekcji lub nawrotu opryszczki (patrz rozdział 3).

Szminki zawierają trzy podstawowe składniki: nierozpuszczalne w wodzie podłoże, barwnik i środki zapachowe. Podłoże (zazwyczaj utwardzone oleje, jak olej rycynowy i lanolina) chroni szminkę przed spłukaniem, gdy usta zostają zwilżone śliną. Oleje miesza się z woskami (na przykład woskiem pszczelim), aby szminka była twarda i łatwo się rozsmarowywała. Kolor, składnik najważniejszy z estetycznego punktu widzenia, bierze się z barwników i lak, będących kombinacją rozpuszczalnych w wodzie środków koloryzujących i takich substancji, jak tlenek glinu, który zabezpiecza przed rozpuszczeniem tych barwników w wodzie i oleju. (Jest to konieczne, aby otrzymać różnorodność odcieni i kolorów szminek: wielu barwników dopuszczonych do stosowania na skórę nie wolno stosować w szminkach, mogą być bowiem szkodliwe, jeśli dostaną się do przewodu pokarmowego.) Ostatnim składnikiem jest środek zapachowy, stosowany albo w celu zagłuszenia nieprzyjemnych woni (na przykład rycyny), albo uatrakcyjnienia produktu.

Wybierając pomadkę do warg pamiętaj, że specjaliści zalecają szminki matowe w ciągu dnia i perłowe lub opalizujące, jeśli chcesz wyglądać olśniewająco wieczorem. Pomadki do ust chronią w pewien sposób usta przed słońcem, stwarzając fizyczną barierę przed promieniami UV. Ale dla pełnego zabezpieczenia używaj szminek z filtrem 15 lub wyższym albo maluj wargi posmarowane przedtem balsamem zawierającym filtr UV.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>