DERMABRAZJA

Złuszczanie chemiczne może usunąć z twarzy wiele różnych niedoskonałości, ale nie usunie głębokich blizn, jakie często pozostawia trądzik. Usunięcie takich śladów, a także głębokich zmarszczek, często wymaga zastoso- wania dermabrazji. Jest to zabieg polegający na mechanicznym ścieraniu naskórka warstwami przy użyciu tarcz frezowych z pyłem diamentowym lub wiertarek i specjalnych tarcz. Naskórek ściera się aż do warstwy, w której zmiany bliznowate są niewidoczne, głębsze blizny wymagają dwóch lub trzech zabiegów. W odróżnieniu od chemicznego złuszczania, przeprowadzanego zazwyczaj bez znieczulenia (zwłaszcza lekkie i średnie złuszczanie), dermabrazję przeprowadza się stosując środki znieczulające. Czasami dermabrazję łączy się ze złuszczaniem chemicznym i wtedy mamy do czynienia z chemabrazją.

Po dermabrazji skóra piecze, pali i boli, są to jednak objawy łatwe do usunięcia środkami przeciwbólowymi. Następnie skóra zaczyna się goić, pokrywając się strupami. Opuchlizna utrzymuje się około tygodnia, a zaczerwienienie może ustąpić dopiero po kilku tygodniach, i dopiero po kolejnym tygodniu lub dwóch można zastosować makijaż. Dobrze wziąć wtedy krótki urlop, by wracając do pracy wyglądać jak po wspaniałych wakacjach nad morzem! Rzecz jasna, że skóra, tak samo jak po złuszczaniu chemicznym, będzie bardziej podatna na infekcje i szkodliwe działanie promieni słonecznych, uważaj więc na wszelkie kosmetyki, które mogą ją podrażnić, i stosuj kremy z filtrami UV.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>