Dziesięć dobrych rad dla farbujących

– 1. Wybieraj odpowiedni kolor. Według badań przeprowadzonych przez firmę Clairol, najczęściej popełniany przez kobiety błąd polega na wyborze zbyt ciemnego koloru. Najlepiej wybierz kolor o odcień jaśniejszy od tego, który ci się podoba, zwłaszcza gdy farbujesz włosy po to, by ukryć pierwsze oznaki siwizny. Ponieważ farba pokryje nie tylko siwe włosy, ale także te z pigmentem, to głowa będzie wyglądała ciemniej, niż to zaplanowałaś. A poza tym zawsze łatwiej poprawić jaśniejszy kolor niż ciemniejszy. Zdjęcia modelek na opakowaniu mogą dać przybliżone wyobrażenie koloru farby, ale nie dają żadnej gwarancji, ponieważ efekt końcowy zależy od wyjściowego koloru włosów.

– 2. Za każdym razem, kiedy farbujesz włosy, wykonaj dzień wcześniej próbę alergiczną. Większość farb do włosów do użytku domowego zawiera bardzo szczegółowe instrukcje wykonania takiej próby, której wynik da ci pewność, czy nie jesteś uczulona na dany produkt. Jeśli jesteś, to wcześniejsza próba uchroni cię przed ogólną reakcją alergiczną.

– 3. Jeśli rozjaśniasz włosy, poprzestań na jaśniejszych najwyżej o dwa odcienie od twego naturalnego koloru. Niezbyt gwałtowna zmiana zapewni ci bardziej naturalny wygląd i zminimalizuje różnicę między rozjaśnionymi włosami a odrostami, dzięki czemu rzadziej będziesz musiała dokonywać zabiegu rozjaśniania.

– 4. Jeśli farbujesz siwe włosy, to weź pod uwagę fakt, że półtrwałe farby najlepiej się sprawdzają na włosach dopiero zaczynających siwieć. Jeśli masz ponad 50 procent siwych włosów, powinnaś stosować trwałe farby, aby uzyskać równomierny i naturalny kolor.

– 5. Zaczynaj z rozwagą. Jeśli trochę się obawiasz zmiany koloru, zacznij od półtrwałych farb albo od pasemek. Jeżeli to będzie konieczne, łatwiej poprawisz źle wykonane farbowanie i nie staniesz się niewolnicą od- rostów.

– 6. Każdą farbę do użytku domowego nakładaj w przewiewnym pomieszczeniu. Wiele z nich ma nieprzyjemny zapach, dla niektórych trudny do zniesienia.

– 7. Do nowo ufarbowanych włosów dobieraj odpowiedni szampon i odżywkę. Raz na tydzień stosuj kompres na włosy, by je chronić przed uszkodzeniem.

– 8. Po ufarbowaniu włosów unikaj nadmiaru słońca, soli i chloru. Wszystkie te czynniki mogą spowodować zmianę koloru i uszkodzenie włosów.

– 9. Jeśli chcesz zrobić sobie trwałą i ufarbować włosy, najpierw zrób trwałą i odczekaj tydzień lub dwa zanim nałożysz farbę: trwała może także rozjaśnić włosy.

– 10. Jeśli masz wątpliwości, poradź się wykwalifikowanego fryzjera: dotyczy to szczególnie poprawek po źle wykonanym farbowaniu – skoro popełniłaś błąd, nie powtarzaj go.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>