Etanolowy ekstrakt propolisu

Do powszechnie używanych preparatów z propolisu zaliczamy etanolowy ekstrakt propolisu (EEP), propolizat, maść, maź, kompresy, pigułki, tabletki, czopki, zastrzyki, preparat do inhalacji.

Etanolowy ekstrakt propolisu (EEP) jest wyciągiem substancji aktywnych (czynnych) z surowego kitu pszczelego. Z uwagi na zawartość wysokoprocentowego alkoholu jest zalecany przez lekarzy w przypadkach szczególnych. W literaturze medycznej można napotkać doniesienia o graniczących z cudem przypadkach wyleczeń przy zastosowaniu preparatów robionych na bazie EEP.

Maść-ekstrakt. Aby rozpuścić kit w porcelanowym moździerzu stosuje się olej wazelinowy, płynne oleje mineralne i roślinne, które należy podgrzewać razem z moździerzem w kąpieli wodnej do temperatury 40-45 st. C. Maść przygotowuje się w koncentracji 30-50 proc. Ma ona ciemny kolor i przyjemny zapach kitu. Oto, jak należy przygotować maść. Bierzemy 10-20 g kitu na 10 g wazeliny. Podgrzewamy 8-10 min. mieszając od czasu do czasu pod przykryciem, aby nie ulotniły się olejki eteryczne. Po 10-15 min. filtruje się ostudzoną maść przez gazę do słoików z zakrętką. Maść jest gotowa do użytku.

Propolizat. W celu otrzymania 10-procentowego preparatu bierze się na litr spirytusu 100 g propolisu, a na 20 proc. roztwór – 200 g propolisu. Kit można rozetrzeć względnie rozdrobnić i zalać 95-proc. spirytusem. Na dno opadają mechaniczne domieszki i szaro- białe płatki wosku, a sam płyn jest przezroczysty. Można przygotować małe ilości kitu na ćwierć litra spirytusu. Wstrząsnąć dwa razy dziennie. Po dwu tygodniach nalewkę zlać i przefiltrować.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>