Inhalacje z olejku z mięty

Eliksir pobudzający cały organizm. Alkohol miętowy 20 g, syrop z cukru 100 g, woda cynamonowa 50 g. Popijać łyżeczkę. Napój żołądkowy. Alkohol miętowy i anyżowy po 15 g, syrop cynamonowy 10 g, woda lipowa 120 g. Popijać łyżeczkę na cały dzień w dwóch porcjach.

Inhalacje z olejku. Stosuje się w przypadku astmy, zapalenia oskrzeli i zapalenia zatok przynosowych. Odwar z mchu korsykańskiego, do którego dodano napar z łyżeczki liści miętowych jest najlepszym środkiem przeciw robakom u dzieci.

Olejek eteryczny z mięty zabija gronkowce w ciągu 3,5 godziny. Przy dawce 0,4 proc. neutralizuje bakcyla gruźlicy. Czuwający w nocy mogą wypić wieczorem napar z mięty. Dawkowanie leków z mięty przy kołataniu serca, zawrotach głowy, paraliżu, drżeniu rąk, niemocy płciowej – ustala lekarz.

Poza lecznictwem olejek miętowy używany jest w perfumerii, przemyśle spożywczym i cukierniczym. Liście mięty usmażone w cukrze + białko jaj stanowią ulubiony przysmak dzieci.

Z olejku eterycznego mięty wychłodzonego wydzielają się kryształy służące do produkcji alkoholu miętowego, który ma działanie antysep- tyczne i usuwa bóle miejscowe, ale stosowany wewnętrznie musi być dawkowany, gdyż podrażnia żołądek. W gospodarstwie domowym stosuje się kiście kwiatu mięty jako przyprawę do serów, zup, sałat. potraw mięsnych, rybnych, warzywnych, do aromatyzowania sosów, napojów, win, nalewek, herbatek i octu. Miętę używa się przy wypieku pieczywa i do sporządzania kwasu chlebowego. Sos miętowy jest przyprawą do dań mięsnych i warzywnych. Dodanie liści mięty do mleka zapobiega jego skwaśnieniu. Miód z mięty ma przyjemny smak i działa dezynfekująco na gardło i przewód pokarmowy.

Działanie uboczne. Tylko w ilości nadmiernej olejek miętowy podany doustnie może wywołać wymioty, ból brzucha, a po dużych dawkach zachwianie równowagi i głęboki sen. Stosowany zewnętrznie może wywołać pokrzywkę, świąd i przekrwienie skóry, ból głowy. U niemowląt i u małych dzieci wyciek z nosa, sinicę, skurcz głośni, zatrzymanie oddechu, a w ślad za tym i serca.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>