JAK BADAĆ SWOJĄ SKÓRĘ?

Oprócz wiadomości o typach skóry i przebiegu jej ekspozycji na słońce w przeszłości, bardzo ważne jest od wczesnej młodości przeprowadzanie raz w miesiącu samodzielnego, dokładnego badania skóry, tak aby w miarę wcześnie wykryć wszelkie zmiany. (Matki powinny badać skórę dzieciom, a małżonkowie sobie nawzajem.) Do przeprowadzenia dokładnego badania potrzebne ci będzie duże lustro stojące lub wiszące oraz lusterko ręczne, jasne światło, a także ręczna suszarka do włosów. American Cancer Society oraz Skin Cancer Foundation opracowały następujące wskazówki do przeprowadzenia samodzielnego badania:

– 1. Stań całkiem nago przed wysokim lustrem.

– 2. Obejrzyj przedramiona.

– 3. Obejrzyj tylną stronę ramion.

– 4. Obejrzyj całe ciało z przodu, od stóp do głowy.

– 5. Obejrzyj oba boki ciała.

– 6. Obejrzyj nogi z tyłu oraz pośladki.

– 7. Za pomocą ręcznego lusterka i dużego lustra obejrzyj plecy. (W tym wypadku przydaje się pomoc partnera.)

– 8. Używając ręcznej suszarki włosów, rozdzielaj poszczególne pasma włosów i oglądaj dokładnie skórę głowy – z przodu, po bokach i z tyłu (najlepiej przy pomocy partnera).

– 9. Korzystając z ręcznego lusterka, obejrzyj uda od wewnątrz oraz narządy płciowe.

– 10. Obejrzyj wnętrza dłoni i podeszwy stóp.

Poza wskazówkami zawartymi w podrozdziale „Jak rozpoznać czerniaka” ogólnie rzecz biorąc należy szukać wszelkich nieprawidłowości istniejących dotychczas znamion barwnikowych lub innych zmian skórnych. Nie gojące się znamiona, których dotąd nie miałaś, bolesne zmiany skórne lub cokolwiek, co krwawi, pokrywa się strupkiem lub wrzodzieje, wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem dermatologiem. Każde schorzenie skóry, które nie goi się we właściwym czasie, powinno zostać zbadane przez lekarza. Pamiętaj, że najważniejsze jest wczesne wykrycie i leczenie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>