Osoby z cerą łojotokową, usiłując zachować ją w jak największej czystości, często przesadzają z tą dbałością, ponieważ sądzą, że jeśli coś jest dobre, to im więcej, tym lepiej. Najczęściej prawda wygląda odwrotnie. Umiarkowane mycie jest właściwe, natomiast stosowanie maseczek na noc oraz używanie ostrych preparatów złu- szczających może tylko spowodować podrażnienia i stany zapalne oraz pobudzić gruczoły łojowe do jeszcze większego wydzielania łoju. Oto kilka podstawowych wskazówek do pielęgnacji cery łojotokowej:
– 1. Myj twarz dwa razy dziennie łagodnym mydłem w płynie, rozsmarowując je palcami. Osusz twarz przykładając ręcznik, nie trzyj ani nie szoruj skóry.
– 2. Kiedy skóra już będzie czysta, zastosuj powszechnie dostępny lek lub środek przepisany przez dermatologa.
– 3. Zwróć uwagę na swe przyzwyczajenia: spróbuj trzymać palce z daleka od twarzy i wystrzegaj się od dotykania jej dłońmi w ciągu dnia.
– 4. Ponieważ włosy w naturalny sposób mogą dodatkowo natłuszczać cerę, myj je bardzo często, aby uniknąć dodatkowych zanieczyszczeń twarzy. Postaraj się zmienić fryzurę na taką, aby włosy nie dotykały twarzy. Unikaj stosowania żelu, pomady i lotionów, ponieważ one także mogą zatykać pory. (Istnieje nawet stan chorobowy zwany trądzikiem pomadowym, który występuje na granicy włosów i twarzy na skutek używania ciężkich pomad do utrzymania fryzury.)
– 5. Nigdy nie wyciskaj pryszczy, choć często bywa to wielką pokusą – dłubanie i wyciskanie zaskórników może spowodować, że ich treść zostanie wciśnięta głębiej w skórę, a to oznacza większy stan zapalny i ewentualną infekcję.
– 6. Ostrożnie dobieraj kosmetyki. Preparaty nawilżające stosuj tylko wtedy, gdy cera jest naprawdę sucha. Wybieraj raczej lekkie kremy nawilżające, a nie tłuste. Niektórzy lekarze są zdania, że kobiety nadużywają środków nawilżających: wiele kobiet z cerą łojotoko- wą w zasadzie nie musi stosować kremów nawilżających przed trzydziestką lub czterdziestką. Kupuj podkłady i róż na podłożu wodnym (nie olejowym), zamiast pudrów i różu w kremie.
– 7. Przed ćwiczeniami fizycznymi starannie usuwaj makijaż. Kombinacja potu i środków upiększających może spowodować, że nawet nie zatykający porów makijaż zdoła je zablokować. Po ćwiczeniach delikatnie umyj twarz, aby usunąć nadmiar potu.
– 8. Unikaj nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Chociaż lekka opalenizna może poprawić wygląd cery, wyrównując zaczerwienienia spowodowane zmianami łojotokowymi, to na pewno nie wyleczy trądziku, a nawet może go pogorszyć. Niektórzy lekarze uważają, że działanie promieni słonecznych „pogrubia” skórę, powodując większe prawdopodobieństwo zatkania porów. Jeśli masz zamiar wyjść na słońce, zastosuj filtr UV na bazie alkoholu lub w żelu, a nie w mleczku czy kremie.
– 9. Jeśli codzienna higiena i środki dostępne bez recepty nie pomagają, zgłoś się do dermatologa.
Leave a reply