JAK POWSTAJE TRĄDZIK? CZ. II

Trądzik często występuje u dzieci, których rodzice także go doświadczali, ale nie jest to regułą. Uważa się, że stresy emoq’onalne mogą pogarszać stan chorobowy, chociaż lekarze nie ustalili jeszcze przyczyny tego. Być może organizm w stresie produkuje więcej androgenów, a tym samym większą ilość łoju. Panujące w przeszłości przekonanie, że niektóre pokarmy, jak na przykład masło fistaszkowe i kakaowe, przyczyniają się do zaostrzenia objawów trądziku, obecnie jest uważane za fałszywe, aczkolwiek w sporadycznych przypadkach wrażliwość niektórych ludzi na pewne pokarmy może zaowocować zmianami trądzikowymi. Jeśli za każdym razem po spożyciu konkretnych produktów dostajesz wyprysków, to istotnie może to być nadwrażliwość i należy się wystrzegać tych pokarmów w przyszłości.

Miejscowy ucisk na skórę może spowodować „trądzik wcierny”, nazywany także trądzikiem mechanicznym, który często spotyka się u sportowców noszących watowany strój: na przykład u graczy w futbol trądzik często występuje na tułowiu, pokrywając partie ciała pod naramiennikami, u graczy w golfa zaś w formie pręgi na plecach i klatce piersiowej, wzdłuż śladów odciśniętych przez pas od worka z kijami. Nawet tak nieistotne, wydawałoby się, przyzwyczajenia, jak podpieranie podbródka dłonią lub przyciskanie słuchawki telefonicznej do brody i szyi, mogą zaostrzyć lub spowodować zmiany trądzikowe.

Czasami kosmetyki stosowane na skórę w celu poprawienia jej wyglądu – preparat nawilżający lub podkład – mogą go jeszcze pogorszyć, zwiększając prawdopodobieństwo zatkania porów i powodując tym samym tzw. trądzik kosmetyczny. Osoby z trądzikiem powinny unikać takich kosmetyków całkowicie lub kupować te, na których jest wyraźnie napisane, że nie zatykają porów skóry (noncomedogenie) lub nie wywołują ani nie zaostrzają zmian trądzikowych (nonacnegenic).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>