Skóra jest największym ludzkim organem, spełniającym niezmiernie ważną funkcję – ochrony wszystkich części ciała i narządów wewnętrznych ludzkiego organizmu. To także oznacza, że skóra bierze udział w regulacji temperatury ciała: jest naturalną barierą chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi, a jednocześnie jedyną dostrzegalną przez świat zewnętrzny częścią naszego organizmu. Jeśli masz bóle brzucha, boli cię głowa lub dokuczają kamienie nerkowe, to wiesz o tym tylko ty, ale wystarczy, że dostaniesz wysypki, a sprawa staje się dla wszystkich widoczna. Nic więc dziwnego, że skóra nie tylko może wywoływać różne emocje, ale może je także odczuwać i odzwierciedlać. Co więcej – piękna delikatna cera, z ledwo zauważalnymi porami skóry, o jednolitej karnacji jest uważana za jeden z najważniejszych atutów urody.
Jaki jest sekret utrzymania pięknej cery? Nie daj się zwariować, nie ufaj bezkrytycznie reklamom – to nie jest zasługa żadnego kremu, podkładu czy mydła. To sprawa stylu życia. Rzecz jasna, jeśli twoi rodzice mają cerę bez skazy, ty także możesz mieć piękną cerę, niektóre bowiem cechy skóry bywają dziedziczne. Ale jeśli nawet nie masz w sobie genów supermodelki, postępując racjonalnie możesz uzyskać piękną cerę: wystarczy, że będziesz się prawidłowo odżywiać, uprawiać ćwiczenia fizyczne, wysypiać się, unikać przesadnej ekspozycji skóry na słońce, niwelować stresy, nie palić, nie pić nadmiernych ilości alkoholu i nie przesadzać z zabiegami kosmetycznymi. Przestrzeganie tych zasad to warunek uzyskania i utrzymania pięknej cery. Ważne jest także zasięganie porad u dermatologa w przypadku kłopotów ze skórą. Również wiedza na temat funkcjonowania skóry pomaga zrozumieć, w jaki sposób należy ją pielęgnować. Oto więc krótki wykład na temat budowy skóry.
Skóra składa się z dwóch podstawowych warstw: naskórka, czyli wyższej warstwy, w tym powierzchniowej, oraz skóry właściwej, lub niższej, leżącej tuż pod naskórkiem, w której znajdują się naczynia krwionośne, włókna nerwowe oraz gruczoły potowe i łojowe. Między tymi warstwami rozciąga się pofałdowana linia brodawek skóry. Pod skórą właściwą, w tkance podskórnej, tkwi warstwa tłuszczu, która, tak jak sprężyny w materacu, nadaje skórze elastyczność i sprężystość. Zarówno skóra właściwa, jak i naskórek składają się z kilkudziesięciu cieńszych warstw i wszystkie one odgrywają rolę w normalnym funkcjonowaniu skóry.
Leave a reply