Kontaktowe zapalenie skóry – dalszy opis

Uczulenie na sumaka jadowitego i inne podobne rośliny. Około 85 procent populacji doznało reakq’i uczuleniowej po dotknięciu sumaka jadowitego lub roślin z tej rodziny. (Najczęściej spotykana jest reakcja na sumaka jadowitego, wiele innych odmian sumaka nie zawiera substancji drażniących.) Najlepszy sposób ochrony to umiejętność rozpoznawania tych roślin i unikanie ich. Warto zapamiętać starą maksymę – „Jeśli liść ma listki trzy, omiń go, bo będzie zły”. Bluszcz jadowity i pokrewne mu rośliny mają trzylistkowe liście wychodzące z kolanek łodygi. U liści sumaka jadowitego występuje od siedmiu do trzynastu par listków odchodzących od prostej żyłki liścia. Rośliny te wydzielają specyficzny olejek (urushiol), który w zetknięciu z proteinami skóry tworzy silnie piekącą, pęcherzykową czerwoną wysypkę, pojawiającą się po kilku godzinach lub nawet dniach od momentu kontaktu z rośliną. Zazwyczaj dokładne umycie skóry wodą z mydłem w ciągu pół godziny od dotknięcia jadowitej rośliny zapobiega wystąpieniu zmian skórnych. Umyć należy również wszystko, co dotykało rośliny, a czego prawdopodobnie będzie się później dotykać samemu, a więc narzędzia ogrodnicze, rękawice, ubranie, a nawet psa czy kota. Ostatnio na rynku pojawiły się kremy, które zapobiegają reakcji skórnej po kontakcie z jadowitymi roślinami, działając na zasadzie blokady między skórą a substancją drażniącą. Dotychczasowe badania wykazały, że kremy te sprawdziły się w wielu przypadkach, może więc osobom uczulonym nadmiernie na te rośliny opłaci się kupno specyfiku ochronnego.

Uczulenie na kosmetyki i zapachy. Ponieważ kosmetyki i perfumy należą do najpowszechniejszych środków podrażniających skórę oraz alergenów (szczególnie konserwanty i aromaty w kosmetykach najczęściej wywołują dermatitis u wrażliwych kobiet), są także najtrudniejsze do wykrycia. Kobiety używają codziennie przeciętnie około dwunastu różnych kosmetyków, a producent w każdej chwili może zmienić skład produktu, nie informując o tym fakcie. Tak więc balsam nawilżający, którego używasz już od pięciu lat, nagle może wywołać uczulenie, ponieważ zawiera nowy składnik działający drażniąco na twoją skórę. Gdy uczulenie wystąpi tuż po zastosowaniu jakiegoś nowego kosmetyku, odstaw go natychmiast i, jeśli wysypka zniknie, nigdy więcej go nie stosuj. Jeżeli jednak zareagujesz uczuleniem po użyciu kosmetyków, które stosujesz od pewnego czasu, odstaw wszystkie na tydzień lub dwa, po czym stopniowo zacznij ich używać po kolei, odczekując dzień lub dwa po każdym, żeby zobaczyć, czy pojawi się wysypka. Jeśli tak, przypuszczalnie wywołał ją kosmetyk, który wprowadziłaś z powrotem do użytku jako ostatni: odstaw go, a wysypka prawdopodobnie już się nie pojawi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>